+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manutea.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

 

 

 

DTest


Heureka - ověřeno zákazníky

BIO



Co dokáže sléz? Podpoří normální trávení i dýchání

22. 11. 2022 3 minuty čtení
Ať už z něj přichystáte čaj, koupel nebo obklad, můžete se na jeho pomoc spolehnout. Sléz je zkrátka parťák pro všechny situace. V domácí lékárničce by neměl chybět. Podobně jako heřmánek, máta a třezalka. Hodí se mít sáčky rovnou dva: jeden se sušenými listy slézu lesního, druhý se sušeným květem slézu maurského. Proč? Přečtěte si!

Obsahuje flavonoidy, vitaminy i mirální látky

Než se rozepíšeme o schopnostech obou slézů, nahlédněme rychle do botanické klasifikace. To proto, abyste neočekávali, že všechny slézy jedno jsou. Sléz lesní i sléz maurský zařadili biologové do rodu slézů, který spolu s dalšími (třeba rodem topolovek, ibišků, baobabů nebo pavonií) utváří čeleď slézovité.

Slézy jsou byliny, keře i stromy, zajímavé především vysokým obsahem slizů a tříslovin. Některé z toho důvodu pěstují lidé už od starověku. Jako léčivky je zmiňují i tradiční herbáře. Přesto má každý sléz a každá jeho část trochu jiné schopnosti.

Sušené listy a nať slézu lesního obsahují především flavonoidy, polyfenoly, silice, sliz, třísloviny i vitaminy A, B, C a minerální látky jako železo, vápník, hořčík, zinek nebo draslík. V květech se vyskytují také, ovšem mnohem koncentrovanější. To dává prostor k výběru té které části rostliny a způsobu jejího využití. Díky uvedeným sloučeninám vykazují slézy především antimikrobiální a lokálně protizánětlivé účinky, což prospívá jak například kůži, tak dýchací i vylučovací soustavě.

„Předpokládá se, že tato farmakologická a biologická aktivita rostliny by měla být přičítána přítomnosti anthokyanidinů, naftachinonů, flavonoidů nebo slizovitých polysacharidů, které jsou ve vysokém množství v plodech, květech, listech a kořenech rostliny,“ píše NCBI (National Center for Biotechnology Information). Přitaká i text zveřejněný serverem hindawi.com: „Studie prokázaly jeho potenciál

prozdravotní přínosy díky antioxidační, protizánětlivé a protirakovinné aktivitě, aktivitě při hojení ran, hepatoprotektivní, antinociceptovní a antimikrobiální aktivitě.

 

Sléz lesní: Lístky do vany i ke kloktání

Sléz lesní (Malva sylvestris) je vytrvalá nebo dvouletá bylina s krásným nachovým květem, která  si získala řadu jmen. Je tak pro někoho koláčkem, pro jiného slízem, syrečkem či chlebíčkem. Taková pestrost názvů dokládá, že jde o rostlinku široce známou a vyhledávanou. Jak by ne, když po ní saháme několikrát za rok.

Velmi často se listy a nať využívají k přípravě hojivých koupelí, doporučují se jak dětem, tak dospělým. Úspěchy slaví i slézové obklady. Populární je samozřejmě také slézové kloktadlo. Vědecké studie (a zkušenosti bylinkářů) popisují jeho silné antibakteriální účinky využívané k nastolení normální činnosti hltanu a dýchacích cest.Kloktání slézu dobře znají lidé živící se hlasem.

Pokud jde o popíjení nápoje ze sušených listů a natě slézu lesního, je dobré pamatovat, že obsahuje nižší koncentrace aktivních látek než květy. Pro přípravu čaje tedy doporučujeme raději je.

 

Sléz maurský: Květy do konvičky

Sléz maurský (Malva mauritiana) je slézu lesnímu celkem podobný. Protože má ale velké, růžovofialové květy, bývá častěji pěstován jako okrasná rostlina. 

Při popíjení jemně nasládlého nálevu z květů přechází do těla velké množství slizových látek s výrazným potenciálem hojit sliznice a urychlovat jejich obnovu. Uplatňuje se tedy pro normální činnost dýchacích, při podráždění žaludku, při nekvalitním trávení a k obnovení normální funkce střevního traktu. Vhodné je užívat ho k prevenci úzkostí a zajištění klidného spánku.

Až budete čaj z květů slézu maurského připravovat, možná vás překvapí jeho barva. Je totiž modrý. Po přidání několika kapek citronu okamžitě zrůžoví. Květy ale můžete použít i coby jedlou dekoraci dortů, zeleninových salátů nebo kanapek.

 

Pár užitečných receptů

Koupel z listů a natě slézu lesního

Zalijte asi 5 polévkových lžic 2 litry horké vody a nechte 30 minut luhovat. Nálev vlijte do koupele o tělesné teplotě. Pobyt v koupeli by neměl být delší než 15 minut. Po jejím ukončení se neotírejte, jen zabalte do županu a přesuňte se pod deku.

Obklad z listů a natě slézu lesního

Zalijte 1 polévkovou lžíci 250 ml studené vody a nechte 2 hodiny odstát. Poté slijte, lehce zahřejte (nevařte!) a aplikujte jako obklad na postižená místa.

Čaj z květů slézu maurského

Zalijte 2 čajové lžičky 250 ml vařící vody a luhujte 8-10 minut. Přeceďte a pijte 2-3x denně.

 

Zdroje
https://www-ncbi-nlm-nih-gov.translate.goog/pmc/articles/PMC3586856/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,op,sc
https://www-hindawi-com.translate.goog/journals/ecam/2021/5548404/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »