Pro dobré ráno - dárková dóza 140g
Tohle není čaj, to je životní styl. Tradiční cejlonský English Breakfast vás naladí do nového dne během několika doušků. Je silný, nasládlý, ovocný a hlavně povzbuzující. Přidejte do něj kapku mléka a přikusujte opečený toast s džemem. Začněte ráno po anglicku.
Složení
Černý čaj 100%Nálev a chuť čaje
Čaj k pravé anglické snídani má skvělou zlatavou barvu. Jeho vůně je přírodně ovocná, velmi sympatická.
Tato směs jakostních cejlonských čajů chutná výrazně aromaticky, je příjemně svíravě, má povzbuzující účinek a snoubí se v ní sladké tóny s dozvuky ovoce. Pro začátek dne není nic lepšího.
Původ čaje
Čajovníky vlastně nahradily na Cejlonu (Srí Lance) skořici a kávu. Sice ne úplně, ale dnes tvoří vývoz čaje
pro tento nádherný ostrovní stát celé dvě procenta HDP a do ekonomiky přináší ročně sedm miliard dolarů. Koncem 18. století byla země proslulá pěstováním skořice, ta se ovšem ukázala jako nerentabilní a tak přešli místní zemědělci na kávu. Poptávka byla vysoká.
Nebýt houbové nemoci, která skoro všechny kávovníky zahubila, možná by se na Cejlonu nikdy čaj neobjevil.
V roce 1867 byla založena první čajová plantáž v Loolecondera a brzy přibývaly další. Popularita čaje rostla, obchodníci měli plné ruce práce a stát dohlížel na kvalitu exportovaných lístků. Dokonce tak, že v roce 1934 vydal zákon o zákazu vývozu nekvalitního čaje.
Čaj ze Srí Lanky je na světovém trhu vysoce ceněný. Mezi hlavní oblasti, kde se dnes pěstuje, patří Kandy, Nuwara Eliya (v Centrální provincii), Badulla, Bandarawela a Haputave (v provincii Uva), Matara a Mulkigara
(v Jižní provincii) a Ratnapura a Kegale (v provincii Sabaragamuwa).
O čajové plantáže se starají většinou rodinné farmy. Sklizeň čajovníků čínských (Camellia sinensis) probíhá na Cejlonu v podstatě od ledna do září. Začátkem kalendářního roku se vypraví česačky do hor v Dimbule, v únoru se sklízí čaj na jižním pobřeží, do března pak v oblastech Kandy a Nuwara Eliya. V červnu započíná sklizeň v oblasti Uva a trvá až do září. Sklizeň čajových lístků leží plně na bedrech žen a dívek - mladá děvčata mohou na plantáže vyrazit nejdříve v jedenácti letech. Mechanizace se takřka vůbec nepoužívá. Cejlon je jednou z mála zemí, kde se čaj stále sbírá převážně ručně. Jedna česačka odevzdá denně 15-20 kilogramů čaje. Po zavadnutí se lístky kroutí a válcují, aby došlo k narušení jejich struktury. Jde o přípravu k fermentaci, která probíhá v teple a vlhku. Když je přirozený kvasný proces dokončen, je výsledný černý čaj sušen a tříděn.
Více informací o čaji naleznete zde.