

CUTI CUTI (Asplenium lunulatum) - bylina
Indiáni. Prales. Byliny pokrývajících andské rokliny a obydlujících nejhlubší pralesy. Jednou z nich je Cuti Cuti, divoká kapradina, jejíž popularita strmě roste. Je přínosem tisíce let ženám i mužům. Aby byli silní a snáze překonávali nástrahy, které život přináší.
Složení
Cuti Cuti 100%Nálev a chuť čaje
Bylina Cuti Cuti je chuti i vůně nevýrazné, což je výhoda v případě, že jste zvyklí nápoje dochucovat, nebo z bylin vytvářet vlastní originální směsi. Vyzkoušejte to i ono.
Původ čaje
Vyrostla v nejnižším patře deštného pralesa, na místě vlhkém a stinném. Není tedy divu, že jde o rostlinku drobnou, nenápadnou a křehkou. Přesně takové totiž kapradiny obvykle bývají. Ta, které přezdíváme Cuti Cuti, a jejíž botanický název je Asplenium lunulatum, pochází z jihoamerických tropických lesů. Dostalo se jí také mnoha dalších pojmenování, třeba kumu-kumu, raqui-raqui nebo sano-sano. Česky je to sleziník, jeden ze 700 druhů kapradin rozšířených po celém světě.
Tahle Cuti Cuti je ale úplně jiná než všechny ostatní. Má vzpřímený oddenek, listy dlouhé 3- 8 centimetrů, nahoře zelené, dole hnědé. Celá rostlinka vypadá jako malý keřík. Ačkoli jsou jejím domovem jihovýchodní svahy And, rozšířila se také v řadě afrických zemí. Její užívání při zdravotních obtížích je ovšem připisováno domorodým indiánům Ekvádoru, Venezuely, Bolívie a Kolumbie. Právě tady se v nadmořských výškách 250 – 1 900 metrů Cuti Cuti obvykle vyskytuje.
Za zmínku stojí také fakt, že celý rod sleziníkovitých se těší velké pozornosti bylinkářů a starověkých lékařů i současných fytofarmakologů. Tyto kapradiny popisoval už například antický lékař Pedanius Dioscorides a také dnes jsou podrobovány vědeckým výzkumům.
Specialisty zajímají zejména obsahové látky, díky nimž se Cuti Cuti dostala do povědomí veřejnosti. Dosud v bylině objevili aminokyseliny, flavonoidy, třísloviny, stilbeny, slizy či kyselinu p-kumaronovou a další.
Cuti Cuti se sklízí ručním stříháním nadzemní části. Lístky a stonky je potřeba velmi jemně vysušit, nasekat na drobné kousky a vytřídit. Pro potřeby fytoterapie jsou byliny pěstovány na plantážích, kde jsou pod pečlivým dohledem.
Sušenou bylinu je možné připravit jako odvar (viz náš Návod na přípravu) i macerováním. V tomto případě se dvě lžíce Cuti Cuti zalijí 0,5 litrem studené vody. Vše je potřeba přivést k varu a vařit přibližně 5 minut. Odvar se ponechá několik hodin stát (ideálně přes noc) a až poté scedí a popíjí.
Herbář a blahodárné účinky:
Herbář se zajímavými informacemi naleznete na https://www.manutea.cz/herbar-byliny
Ukázka balení bylin
Pevný aluminiový obal se zipem, který umožní po otevření opakovatelné uzavírání. Kvalitní balení, které zachovává charakter bylin. Byliny jsou vždy v balení hermeticky uzavřeny, aby odolávaly vlhkosti, světlu a cizím pachům. Na tyto tři věci jsou byliny mimořádně náchylné a mají velký vliv na výslednou kvalitu byliny a jejího nálevu.
Příprava
|
|
|
Návod na přípravu
- Zalijte přibližně 1 čajovou lžičku Cuti Cuti 1/2 litrem horké vody (o teplotě 80 ⁰C).
- Nechejte luhovat 10-15 minut, poté sceďte.
- V případě potřeby oslaďte medem.
Nápoj popíjejte teplý, v množství 1 hrnek až 3krát denně.




















Nejprodávanější příslušenství k tomuto zboží

Filtr papírový M - do šálků a konviček

Sítko na byliny kulaté ø 62mm
Hledáte inspiraci? Ostatní přikoupili třeba toto:

BRUSINKO KAKTUSOVÝ - černý čaj

BUDDHOVO MALÉ TAJEMSTVÍ - bílý čaj
