

Herbář a účinky tymiánu
Nemůžete usnout? A zkusili jste si dát snítku tymiánu pod polštář? Prý to pomáhá, ale v minulosti plnila tato bylinka i mnohem významnější úkol. V antickém Římě měla koupel z tymiánu zachraňovat život po podání jedu, což v té době byla poměrně častá fuška.
I dnes prospívá našemu zdraví:
-
detoxikuje organismus od škodlivin,
-
pomáhá při dýchacích obtížích,
-
prospívá srdci,
-
zlepšuje náladu,
-
doporučuje se při bolestech v krku,
-
vyživuje a rozjasňuje pleť,
-
zvyšuje imunitu a má protizánětlivé účinky,
-
posiluje zdravé prostředí v ústní dutině,
-
tlumí menstruační bolesti,
-
upravuje zažívání.
Tymián vychází z latinského výrazu pro odvahu. I proto se dával v antických dobách vojákům do výstroje, aby je chránil a dodával jim kuráž. Zapálený svazek bylinky se používal k vykuřování obydlí a chrámů, čímž se zlým duchům bránilo ve vstupu. Egypťané jej pro změnu používali v procesu balzamování.
Původně byste tymián našli v oblasti Středozemního moře, kde doposud zastává významnou roli v jejich gastronomii. Pro své snadné pěstování a mocné účinky na naše zdraví se ale brzy rozšířil i do střední a východní Evropy.
Jedná se o středně vzrostlou bylinku s drobnými lístky. Často se můžete setkat s různými příchutěmi - výborný do kuchyně je například citronový tymián. Z lístků se získává thymol, což je účinná látka, na kterou narazíte například v ústních vodách pro osvěžení dechu.
Přestože tymián známe hlavně jako koření, lze z něj připravit i chutný nálev. Jako u všech bylinek ovšem přistupujte ke konzumaci s mírou.