

KOZLÍK KOŘEN (Radix valerianae) - bylina
Milují ho kočky a až si přečtete, co dokáže, budete ho milovat taky. Kořen kozlíku totiž uklidňuje nervy, žaludek i srdce. Je zdravější variantou pilulek „na bolení hlavy“ a chválí si ho také ženy v menopauze. V odvaru z kozlíku se můžete koupat, můžete si přichystat parní lázeň nebo čaj. Kozlíček, Valerián či Kocúrník nezklame.
Složení
Kořen kozlíku lékařského 100%Původ byliny
Věděli jste, že Vám kozlík lékařský může pomoci nalákat kojoty či žížaly a naopak odehnat jeleny? Pravda, asi to není nejužitečnější informace, ale co kdyby.
Valerianu officinalis, jak zní latinský název této vytrvalé byliny, můžete najít v pásmu od střední a jižní Evropy až po ruské pohoří Ural. Dorůstá výšky dvou metrů a od června do srpna bývá zdobena drobnými květy bílé či růžové barvy. Ty se pro jejich sladkou vůni přidávaly v 16. století do parfémů.
Pozornost léčitelů a antických lékařů si však získal už v dávné minulosti spíše kořen kozlíku. Ten, narozdíl od květů, skutečně nevoní. Nelze říci, že by páchl, jen je jeho aroma velmi specifické. Někdo z něj cítí květiny, jiný ponožky. Jisté ale je, že zvířata z něj blázní a jindy lenivý kocour by pro něj šel třeba světa kraj. Zdravotních benefitů pro náš organismus má ovšem kořen kozlíku lékařského na rozdávání. Jeho tišících a relaxačních dovedností si všiml již Hippokrates a Gallen to později potvrdil. Babky kořenářky jej doporučovaly na úzkostné pocity a bolesti hlavy. Během druhé světové války se pak valeriánské kapky užívaly mezi vojáky i civilisty pro snížení stresu z probíhajících bojů a náletů.
Kořen se sbírá hlavně v květnu. Po očištění se velmi pomalu suší při teplotě kolem 30 °C a následně se nakrájí na drobné kousky. Můžete z něj připravit nápoj, tinkturu nebo si nálev přidat do koupele. Majitelé domácích mazlíčku si mohou vyrobit domácí rozprašovač, který pomůže uklidnit kočky a psy např. při cestování nebo kvůli ohňostrojům.
Pokud si z valeriany budete vařit nálev, stačí Vám dva šálky denně po dobu nanejvýš dvou měsíců. Neužívejte kořen byliny bez předchozí konzultace s lékařem, pokud máte předepsány tišící léky či antidepresiva. Kozlík lékařský dále není určen těhotným a kojícím ženám.
Herbář a blahodárné účinky:


Herbář se zajímavými informacemi naleznete na https://www.manutea.cz/herbar-byliny
Ukázka balení bylin
Pevný aluminiový obal se zipem, který umožní po otevření opakovatelné uzavírání. Kvalitní balení, které zachovává charakter bylin. Byliny jsou vždy v balení hermeticky uzavřeny, aby odolávaly vlhkosti, světlu a cizím pachům. Na tyto tři věci jsou byliny mimořádně náchylné a mají velký vliv na výslednou kvalitu byliny a jejího nálevu.
Příprava čaje
|
|
|
Návod na přípravu
- Bylinu zalijte vroucí vodou 100 °C v poměru 2 čajové lžičky na 250 ml.
- Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 lžičku navíc.
- Doba vyluhování 10 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte.















Hledáte inspiraci? Ostatní přikoupili třeba toto:

MEDUŇKA NAŤ (Melissa officinalis) - bylina

TŘEZALKA NAŤ - bylina
