ALFALFA, TOLICE VOJTĚŠKA (Medicago sativa) - prášek
V našich končinách jste ji nemohli nepotkat. A přesto možná nevíte, že jí Arabové říkají al-fal-fa, tedy otec všeho jídla. Vojtěšku pěstovali už ve starém Římě, narazit na ni můžeme v lidové medicíně Indie a Číny. Důvody její popularity je potřeba hledat ve vysokém obsahu bílkovin, aminokyselin, minerálů a vitaminů. S jejich přispěním získáte energii a ulevíte tělu od mnoha obtíží.
Složení
Tolice vojtěška 100%Nálev a chuť byliny
Alfalfa má podobu světle zeleného prášku, který se podává po lžičkách. Lze ho přimíchat do nápojů, salátů nebo kaší (o pokojové teplotě), chutná totiž příjemně nasládle a jen velmi mírně trávově.
Původ byliny
Původní výskyt byliny nazývané Alfalfa můžeme najít v Malé a Střední Asii. Odtud se rozšířila do Evropy. Botanickým názvem tolice vojtěška (Medicago sativa) je rostlina z čeledi bobovité, dosahující výšky až 90 centimetrů. Tuto víceletou bylinu charakterizuje vzpřímený stonek, trojčetné listy a tmavě fialové květy. Plody, kterými jsou lusky, obsahují zploštělá, světle hnědá semena. Má velmi bohatý kořenový systém, díky němuž odolává delšímu suchu. Zcela jistě jste vojtěšku viděli podél cest, na remízcích nebo krajích pole. Zemědělci ji pěstují jako plodinu sloužící coby krmivo hospodářských zvířat, ale protože má zároveň schopnost zlepšovat půdu, využívají ji i jako takzvaný „podsev“. Za zmínku rozhodně stojí, že v roce 2000 byla vojtěška nejvíce kultivovanou rostlinou na světě. V roce 2006 činila celosvětová produkce 436 milionů tun.
V České republice se vojtěšce občas říká lucerna nebo lucinka, protože její semena v noci slabě světélkují. V arabských zemích na ni ale narazíte pod názvem a-fac-facah nebo al-fal-fa. Což by v překladu znamenalo něco jako otec všeho jídla nebo matka všech medikamentů.
Koho zajímá historie, tomu prozradíme, že z Asie se rozšířila nejprve do Řecka, a to v roce 490 př. nl, když Peršané napadli řecké území. O účincích semen a klíčků psaly už starověké ajurvédské texty. A kultivaci popisoval ve 12. století Ibn al´-Awwam. V 16. století se vojtěška dostala do Ameriky. Dnes je tato bylina rozšířena nejen v původní Asii, ale také Severní Americe, Jižní Africe, na Novém Zélandu, v Austrálii a Anglii.
Alfalfa je bohatá na chlorofyl, bílkoviny, vápník, vitaminy skupiny B, vitamin C, D a E i K. Lidová medicína ji hojně využívá k celkovému posílení organismu a jako prevenci řady neduhů.
Herbář a blahodárné účinky:
Herbář se zajímavými informacemi naleznete na https://www.manutea.cz/herbar-byliny
Ukázka balení čaje
Pevný aluminiový obal se zipem, který umožní po otevření opakovatelné uzavírání. Kvalitní balení, které zachovává charakter čaje. Čaj je vždy v balení hermeticky uzavřen, aby odolával vlhkosti, světlu a cizím pachům. Na tyto tři věci je čaj mimořádně náchylný a mají velký vliv na výslednou kvalitu nápoje.
Návod na přípravu
- Nasypejte 1 čajovou lžičku byliny Alfalfa do sklenice vody nebo džusu.
- Užívejte na lačný žaludek, nejlépe ráno.
- Prášek Alfalfa nemíchejte s teplými potravinami, znehodnotili byste účinné látky.