

Uvařte si tibetský čaj
Problém je kvalita jeho zpracování. Při stloukání yačího másla Tibeťané dobře neodstraní zbytky syrovátky, která se po nějaké době začne kazit a vytvářet žluknutí suroviny. Yačí máslo má pro Tibeťany pravý význam v tom, že tvoří dobře uskladnitelnou, vysoce energetickou potravinu na horší časy. Tibeťany je ceněno jako pochoutka, Evropanům se zdá ztuchlé a nechutné. Tibeťané ho přidávají do čaje pro zvýšení kalorické hodnoty nápoje a charakteristický pach v ústech přerážejí solí. Pokud by měli možnost použít kvalitně vyrobené čerstvé máslo yačí nebo kravské, dají mu přednost.
Není proto problém tibetský čaj uvařit i u nás doma, yačí máslo nahradíme máslem kravským.
Příprava tibetského čaje
Dvě lžičky kvalitního černého čaje nepálského čaje nebo podobného a dvě lžičky másla, zalijeme dvěma deci vařící vody a přidáme tolik soli, aby připomínal bujón z kostky.(Mimochodem, ždibek bujónové kostky čaj vylepší.)
Směs několikrát přelijeme z velké výšky, aby čaj s máslem vytvořil jemnou emulzi. V Nepálu a Tibetu se vše ušlehá pístem ve zvláštní, k tomu určené dřevěné nádobě. Pak se scedí a hlasitě srká horký, po malých dávkách. Na skleničce si současně ohříváme ruce, ty bývají vysoko v horách vždy studené.
Rozpuštěné máslo dobře promastí sliznice rtů a zanechává příjemný pocit. Rty tak lépe odolávají suchému, vysokohorskému vzduchu.
Tibeťané čaj dlouho a pomalu vychutnávají a nikdy nezůstanou u jednoho šálku. Aby jim čaj rychle nevychladl, mezi doušky šálek často přikrývají dřevěnou pokličkou, na rozdíl od nás, kdy nás spěch nutí čaj ochlazovat ve studené vodě.
Tibetský čaj jsem pil několikrát v Himalájích a doma si ho občas uvařím, stojí to za vyzkoušení.
Jiří Sonnek