+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manutea.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

 

 

 

DTest


Heureka - ověřeno zákazníky

BIO



Hloh má velké srdce

18. 3. 2019 2 minuty čtení
Možná už jste ho potkali. Trnitý keř nebo malý stromek rostoucí u potoka, pod lesem, klidně na sousedově zahradě. V květnu se obsype bílými květy, v říjnu do dálky svítí jeho červené plody. Jméno dostal hloh obecný (Crataegus laevigata) podle latinského krataigos, což znamená silný, pevný. Těžké, trny osázené, dřevo hlohu lidé vyhledávali k obraně i výrobě topůrek k sekerám a násadám motyk.

Hloh je keř nebo malý stromek. Botanikové ho řadí do čeledi růžovité, jeho květy jsou totiž pětičetné, jako tomu například u růží bývá. Více než 12 metrů do výšky hlohy nerostou, obvykle vypadají jako houština tvořící neprostupnou bariéru kolem 3 metrů vysokou. Na větvičkách mají až 6centimetrové trny, vroubkované listy na zimu opadávají. Už zmiňované květy jsou bílé nebo světle růžové. Každé jaro doslova zaplaví krajinu, a když opadávají, zdá se, že sněží. Voní skutečně zvláštně, až možná nelibě… Přesto stojí za zmínku, že bývají součástí těch nejdražších parfémů. Plodem hlohu jsou centimetrové malvice výrazně červené barvy, se 2-3 semeny uvnitř. Říká se jim hložinky, natrefíme na ně v mnoha podzimních a zimních dekoracích.

Hlohy rostou především v Evropě, najdeme je ale také v Severní a Střední Americe, Asii, Číně. Našinci jim říkají hložinky, pluháče, luhovce, hložky i lochy.

Hlohová magie

Údajně to není úplně jisté, ale prý byla z větví hlohu upletena Kristova trnová koruna. Další legenda říká, že z hole Josefa z Arimate, který Ježíše pohřbil, vyrostl hlohový keř. A to v jihoanglickém Glastonbury, kam prý Josef přivezl Svatý Grál. Kolem onoho keře bylo založeno opatství, v němž našel hrob král Artuš.

Do takzvaného stromoskopu zahrnuli hloh Keltové (podle jsou něj lidé narození mezi 13. květnem a 9. červnem velmi schopní, flexibilní a činorodí). Hlohovým věncem se na Beltain zdobila Královna máje. Řekové a Římané z hlohu vázali svatební kytice. A ve středověku se keře vysazovaly kolem stavení k ochraně před nezvanými hosty i bleskem a ďáblem. Komu se o hlohu v květu zdají sny, toho prý čeká štěstí manželské. Ovšem nesmí být uschlý. To by znamenalo „žádné dobré vyhlídky“.

Bílé sněžení, zdraví potěšení

Proč si hloh obecný získal tolik pozornosti? Stojí za ní jak jeho nepřehlédnutelnost, tak především účinky, které vykazují hlohové listy, plody a květy. Všechny obsahují léčivé látky a lze je s úspěchem použít na problémy spojené se srdcem a vysokým krevním tlakem. Nejvíc zdraví prospěšných flavonoidů, triterpenických kyselin, tříslovin, aminopurinů a saponinů se však nachází v hlohových květech. Nechybí ani dostatek vitaminů B a C.

Jedno z lidových pojmenování říká hlohu srdeční chléb. Pravidelné popíjení čajů nebo nálevů z hlohových květů povzbuzuje správnou činnost srdce a oběhového systému. Hloh rozšiřuje koronární tepny, zabraňuje v nich ukládání cholesterolu, snižuje krevní tlak a riziko vzniku aterosklerózy, anginy pectoris, infarktu. Léčivka se výborně uplatňuje jako prevence a při rekonvalescenci po zmíněných stavech, kdy stabilizuje funkce všech orgánů.

Zároveň se hlohové květy doporučují k posílení imunity, úpravě zažívání a při potřebě redukovat hmotnost a zrychlit metabolismus. Tradiční medicína je užívá k navození hlubokého a posilujícího spánku, při úzkostech a pocitech slabosti i migrénách. Znám je také pozitivní dopad na hojení podrážděné pokožky nebo vyrážek. Pomáhá ženám ke zmírnění menstruacích potíží a v období klimakteria. Hlohové květy zároveň disponují detoxikačními účinky.

Samostatně i do směsí

Sušené květy hlohu můžete zalít horkou vodou (1 lžička čaje na 0,2 l vroucí vody, 5 minut luhovat) a získat tak rychle šálek voňavého hlohového čaje. Chutná mírně nahořkle, což spraví malá lžička medu. Nebo si z nich připravte čajovou směs na míru. Obvykle se hloh kombinuje s mátou, meduňkou, řebříčkem, rakytníkem, rozmarýnem, hřebíčkem. Příjemný nápoj popíjejte nejméně 6 týdnů, třikrát denně šálek.

Tak o magickém keři promluvil Bilbo v knize Hobit:

A půjdem skrytou pěšinou,
za sluncem nebo za lunou.
Jabloň, trnka, líska, hloh,
Ty drž krok! Ty drž krok!

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »