+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manutea.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

 

 

 

DTest


Heureka - ověřeno zákazníky

BIOPitný režim: A jak je to s čajem?

5. 6. 2020 2 minuty čtení
Apely odborníků na dostatečnou hydrataci se v médiích objevují celoročně. Během teplých dnů logicky častěji. Nejde ani tak o to, zda je tekutiny potřeba doplňovat. Debaty se vedou nad tím, proč je pravidelná hydratace nutností a jak i čím ji zajišťovat.

Žízeň jako volání o pomoc

Kolikrát za den si uvědomíte, že máte žízeň. Pokud nesportujete nebo jste si k obědu zrovna nedali slanečky, pak možná ani jednou. Pocit žízně je totiž záludný a ohlašuje se obvykle až „pět minut po dvanácté“. Ženy ho prý dokonce mívají menší než muži, senioři si na hrnek s vodou nebo čajem téměř nevzpomenou. Hydratace je přitom jedním ze základních předpokladů zdravých tělesných pochodů. Kdo čeká, až se žízeň ohlásí sama, může si zadělávat na závažné zdravotní problémy.

Lidské tělo obsahuje 60-70 % vody. Při ztrátě pouhého procenta se snižuje výkonnost, cítíme se tělesně i duševně unavení. Čtyřprocentní úbytek vede k nesoustředěnosti a podráždění, k bolestem hlavy, ospalosti. Přijde-li tělo o 8 % vody, může dojít k selhání orgánů a úmrtí.

Další důvod, proč pravidelně pít, ocení především lidé bojující s váhou. Čím více pijeme, tím méně tuku totiž ukládáme. Tekutiny jsou taky zásadní pro správnou termoregulaci – bez nich se tělo přehřívá, i když sedíme v klimatizované kanceláři. Neslazené nápoje pomáhají vylučovat z těla odpadní látky, zlepšují transport živin a předchází vzniku ledvinových a močových kamenů i některých kardiovaskulárních nemocí.
Kdo dostatečně pije, má krásnou pleť, zdravé trávení a energie na rozdávání. Takové argumenty by měly přesvědčit každého.

Litr na ex?

V příjmu tekutin nehledejme nutně vědu. Je dobré si zopakovat, že pít bychom měli raději méně, zato častěji. Litr studené vody po půldenní túře může v těle nadělat pořádnou paseku.

S pitným režimem začněte už ráno. Doplníte tekutiny ztracené během noci. Ve spánku totiž průměrně vypotíme až 0,5 litru vody. Ranní „zavodnění“ zároveň nastartuje organismus do dalšího dne. Pijte po celý den, ke každému jídlu si připravte sklenici vhodného nápoje. Nepijte ale během jídla, zbytečně tím ředíte trávicí kyseliny a tělo pak hůře potravu zpracovává. Poslední nápoj se doporučuje vypít hodinu před ulehnutím do postele.

Množství přijímaných tekutin je dobré přizpůsobit hmotnosti, věku, pohlaví, tělesné aktivitě a okolní teplotě. Závěry posledních studií říkají, že optimální je vypít 1,5-2 litry za den. Některé lékařské studie vycházejí zase z poměru 0,5 litru na každých 15 kilogramů váhy.

Voda s benefity = čaj

Donedávna se tvrdilo, že nejlepším nápojem je čistá voda. Nemáme nic proti. Když se člověk ale celé dny prolévá kohoutkovkou, může ho to rychle omrzet. Proto nás velmi potěšila zpráva, která potvrdila, v co jsme tajně doufali: Vodu v pitném režimu dokonale zastoupí čaje. Navíc s řadou zdravotních benefitů!

Článek s názvem Čaj „zdravější“ než voda vydal portál BBC News. Jeho hlavním poselstvím je sdělení, že čaj nejen nedehydruje, jak se tvrdilo, ale naopak přináší tělu antioxidanty a je výborným prostředkem prevence civilizačních nemocí. S objevným zjištěním přišla doktorka Carrie Ruxton a její tým z londýnské Kings College. Odbornice z britské nadace pro výživu doslova uvádí: „Laboratorní studie prokázaly, že čaj má potenciální zdravotní výhody. Existují konkrétní přínosy jeho konzumace, pokud jde o snižování rizika srdečních nemocí a rakoviny.“

C. Williamson doporučuje pít 3 až 4 šálky čaje denně. „Pitná voda je v podstatě nahrazení tekutin. Čaj nahrazuje tekutiny a dodává antioxidanty,“ píše vědkyně. Jde tedy o zdvojenou prospěšnost. Podleuvedeného textu neexistuje žádný důkaz o škodlivosti pití čajů.

A my dodáváme: vybírejte čaje kvalitní, čisté a čerstvé. Doplníte jimi pitný režim, ale také potřebné vitaminy, antioxidanty a minerální látky. Tak na zdraví!

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »