+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manutea.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

 

 

 

DTest


Heureka - ověřeno zákazníky

BIO



Čajopis aneb voňavé cesty… po Srí Lance

13. 7. 2016 3 minuty čtení
Třetím cílem našich toulek čajovým světem je tropický ostrov patřící původně kávě. Jak se stalo, že Srí Lanka, Cejlon nebo Šrí Lanka (podle libosti) přesedlala z kávovníků na čajovníky a čím vzdala tamnímu čaji poctu královna Alžběta II., se dočtete právě tady.

Když se z pohromy stane příležitost

Co by bylo, kdyby v roce 1869 nezachvátila plantáže cejlonských kávovníků epidemie oranžové plísně? Stala by se země kávovou velmocí a její produkce by ji zařadila mezi top světové exportéry? Kdoví. Konstatovat ale můžeme, že rčení Všechno špatné je k něčemu dobré, se v tomto případě naplnilo bezezbytku. Katastrofa, která tehdy během pár let zdecimovala místní kávový průmysl, se stala příležitostí k novému začátku.

Kávovníky se na Cejlonu pěstovaly od roku 1825. Semena a rostlinky zasílala rolníkům Královská botanická zahrada založená v okrese Kandy. Káva se stala doslova „lukrativním šílenstvím“. Na její pěstování se vrhlo značné množství zemědělců. Je tedy jasné, že když plantáže vyhubila houbová choroba, znamenalo to tragédii pro celé rodiny. Plantážníci opouštěli ostrov, dělníci přišli o práci.

Naštěstí tady byl čaj

Cejlon byl do „velké kávové katastrofy“ sice považován za velmoc červených třešní, ovšem čaj mu nebyl tak úplně neznámý. Od roku 1824 pěstovali vědci keře čajovníků dovezených z Číny ve zmíněné Královské botanické zahradě, vysadili je také v oblasti Peradeniya, zvažovali i jejich komerční rozšíření.

A jejich chvíle přišla. Chopil se toho 32letý James Taylor, původně pomocný správce na kávových plantážích, který na Cejlonu žil od svých 16 let. Na pokyn zaměstnavatelů zasadil v oblasti Loolecondra 19 akrů komerčních čajových plantáží. Stalo se tak v roce 1867. O 5 let později prodal první čaje vyrobené v jednoduché manufaktuře, rok nato putovala historicky první zásilka cejlonského čaje do Londýna.

Krok za krokem k nejvyšší kvalitě

V knize Michala Thoma 77 čajů pro laiky i labužníky lze najít popis Taylorovy manufaktury, jak ho zaznamenal jeho soused, plantážník Harding: „Továrna byla umístěna v nízkém bungalovu. Listy se ručně svinovaly na stolech rozestavěných na verandě. Proces sušení probíhal tak, že se rozdělal oheň v ohništi čulo nebo v hliněné peci, kde se topilo dřevěným uhlím, a čajové lístky se sušily na drátěných podnosech. Výsledkem byl jemný, lahodný čaj, který jsme zde kupovali za cenu 150 rupií za libru.“

Fousáč ze Skotska zasvětil čaji celý svůj život. Novou plodinu pomáhal vysazovat na řadě míst Cejlonu, rolníky seznamoval s pěstováním, sklizní i výrobou čaje. Radil, ukazoval, pomáhal. Právě jemu jsou za rozšíření čajovníků na ostrově připisovány nejvyšší zásluhy. Když přišla kávová pohroma, rostly čajovníky na necelých 100 hektarech a jejich výnos nepokryl ani potřebu bílých plantážníků. Po 15 letech rostl čaj na 31 tisících hektarech, začátkem 20. století pokrývaly čajovníky úctyhodných 150 tisíc hektarů půdy. A většina úrody šla na export.

Tam, kde se zelená čaj

Cejlonský čaj

Kdo někdy na Srí Lanku zavítal, nemohl čajové plantáže minout. Cejlon, tedy oficiálně Šrílanská demokratická socialistická republika, je čtvrtým největším světovým producentem čaje. Plantáže pokrývají přibližně 4 procenta jeho plochy a přímo nebo nepřímo zaměstnávají více než milion obyvatel.

Velkou část zaměstnanců tvoří mladé ženy a dívky od 12 let, které obvykle následují své matky, babičky a sestry. Denně každá nasbírá asi 20 kilo čajových lístků. Kde čaj nejčastěji sklízejí?

  • Nuwara Eliya – nejvyšší oblast, nejlepší čaj. Plantáže se rozkládají ve výšce 1902 metrů nad mořem. Chladné podnebí a vítr roznášející po kraji vůni eukalyptu a divoké máty dávají vzniknout čaji, který znalci řadí mezi nejlepší na světě.
  • Dimbula – jedna z prvních oblastí, kde byl čaj na Srí Lance vysazen. Leží v západní části hor ve středu země, nadmořská výška se pohybuje mezi 1067 a 1524 metry. Určujícími faktory pro pěstování čajovníků jsou jihozápadní monzunové deště a chladné počasí v období od ledna do března. Tamní čaj sklízí zasloužené ovace.
  • Kandy – původní lokalita pěstování čajovníků v zemi. Kandy najdeme poblíž starobylého hlavního města, plantáže jsou vysazeny ve výšce 610-1219 metrů. Čaj vyniká citrusovou, lehce kořeněnou chutí a patří ke špičkovým produktům Cejlonu.
  • Galle – oblast ležící na jihu země dodává čaje silnější.
  • Uva – oblast východně od Dimbuly s řadou podokresů. Produkuje čaje s poměrně výraznou chutí používané často ve směsích. Čajovníky vyrůstají 914-1524 metrů nad mořem.
  • Ratnapura – najdeme ji 80 kilometrů východně od hlavního města Colombo, na úpatí 2243 metrů vysoké Adam´s Peak. Nicméně čaj je tady pěstován ve výšce 132-811 metrů nad mořem.

Nakonec slíbená story o Alžbětě II.

Do Velké Británie se čaj dováží už od 16. století. Takzvaný odpolední čaj ale zavedla údajně mírně znuděná vévodkyně Anna Maria Russell z Bedfordu až v roce 1840. A protože tehdejší chuti anglické smetánky nejvíce vyhovoval čaj černý pěstovaný na Cejlonu a v Indii, stoupla po něm koncem 19. století prudce poptávka.

Voňavý cejlonský čaj se stal neodmyslitelnou součástí každé domácnosti, objevuje se ve snídaňových směsích, zmíněném afternoon tea i populárním Earl Grey. Do britské kultury zkrátka čaj s logem lva třímajícím meč neodmyslitelně patří.

Velké pocty se mu dostalo od královny Alžběty II., která v červnu 2012 pozvala do Westminsterského paláce hosty na oslavu 60 let své korunovace. Sedm stovek význačných osob společně poobědvalo (mezi jinými byl podáván marinovaný losos, jehněčí plec i grilovaný chřest) a v příjemném hovoru strávilo čas u šálku černého čaje z Cejlonu.

Jak napsaly Sunday Times, čaj pocházel z plantáže Nuwara Eliya, kde v roce 1954 během krátké státní návštěvy Srí Lanky zasadil keř také princ Phillip, vévoda z Edinburghu a manžel britské královny.

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »