DARJEELING FTGFOP1 - černý čaj
Výjimečnost máme rádi asi všichni. Speciality cíleně vyhledáváme a největší dojem na okolí udělá ten, kdo se vyzná. S indickým Darjeelingem můžete ve společnosti naprosto ohromit. Je totiž jedinečný nejen svým původem, ale také chutí a vůní. Vyrábí se jen z čajovníků rostoucích ve vysokých horách, sklízí ručně a nese ochrannou známku.
Složení
Černý čaj DARJEELING FTGFOP1 100%Nálev a chuť čaje
Darjeeling možná po zalití horkou vodou překvapí. Jeden by čekal tmavý a silný nálev, ale v konvičce se voda obarví do světle žluté barvy. Aroma je příjemně svěží, chuť nejprve nasládlá, pak svíravá a nakonec přichází závěr s ovocem a květinami.
Původ čaje
Darjeeling je vysokohorské město na dvoutisícovém hřebeni, s výhledem na druhou největší horu Himálaje Kančedžengu. Území patřilo původně knížectví Sikkim, v roce 1835 ho do správy získala britská Východoindická společnost. A byl to právě Brit, který v roce 1842 vysadil v oblasti první čajovníky. Za podpory vlády se o pár let později rozběhla komerční výroba vynikajících čajů. Britové vystavěli v Darjeelingu Klub plantážníků, přivedli do něj úzkokolejku a na strmých svazích vybudovali hojně navštěvované město.
Obchody s čajem najdeme v Darjeelingu na každém kroku. Je ovšem pravdou, že kvalitního čaje v nich moc nebývá. Téměř všechen nejlepší Darjeeling putuje na export. Na světě se údajně prodá kolem 100 tisíc tun tohoto čaje za rok. Přitom produkce dosahuje maxima 10 tisíc tun. Kde je to kouzlo? Postarali se o ně hojní falzifikátoři, kteří za drahý a unikátní čaj vydávají sikkimské čaje nebo nejrůznější směsi. Pravý Darjeeling je chráněn značkou, jejíž zneužití se samozřejmě trestá. Pokud je ovšem odhaleno.
Na trhu je nejvíce žádaný Darjeeling z druhé sklizně. Během května a června je v oblasti přes den příjemné teplo, ale v noci se ochladí. Přicházejí intenzivnější srážky, které vystřídá období sucha. Růst čajovníků, který byl za deště velmi rychlý, se zpomalí a v lístcích vyzrávají aromatické příchuti. Zejména je žádaný takzvaný muscatel – lahodná chuť angreštu nebo černého rybízu.
Zpracování probíhá takzvanou oxidací enzymů. Čajové lístky jsou po naškubaní rozloženy do tenkých vrstev a za přísně stanovené teploty i vlhkosti fermentují. Pak se suší, třídí a balí.
Herbář a blahodárné účinky:
Herbář se zajímavými informacemi naleznete na https://www.manutea.cz/herbar-byliny
Ukázka balení čaje
Pevný aluminiový obal se zipem, který umožní po otevření opakovatelné uzavírání. Kvalitní balení, které zachovává charakter čaje. Čaj je vždy v balení hermeticky uzavřen, aby odolával vlhkosti, světlu a cizím pachům. Na tyto tři věci je čaj mimořádně náchylný a mají velký vliv na výslednou kvalitu nápoje.
Příprava
100 °C | 3-5 minut | 1 čajová lžička na 1,5-2 dl |
Návod na přípravu
- Černý čaj zalijte vroucí vodou (100 °C), v poměru 1 čajová lžička na 1,5-2 dl.
- Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 lžičku navíc.
- Doba vyluhování 3-5 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte.