Herbář a účinky kozlíku lékařského
Dvě hodiny ráno, za chvilku vstáváte a vy ne a ne usnout. Ovečky máte spočítané z celého širokého okolí a spánek pořád nikde. Znáte to? Jestli ano, pak zkuste místo ovcí kozlíka - speciálně toho lékařského.
Kozlíku lékařském (valeriana officinalis) se říká přírodní Valium. Jako jedna z prvních se prosadila i v oblasti homeopatie.
Přirozeně se vyskytuje v Evropě a Asii, ale nalézt ji můžete i v Severní Americe. V České republice má hojné zastoupení a objevuje se v horských i nížinných oblastech. Roste ovšem i na ne zcela vhodných místech, proto radíme vždy kontrolovat původ.
V květu má velmi specifický zápach, který ovšem třeba kočky přímo milují. Nejčastěji se však užívá kořen. Jeho benefity jsou známy už od dob věhlasného řeckého lékaře Galéna a ve středověku zažil kozlík lékařský skutečný boom. Jako přírodní všelék byl uznávaný doktory i babkami kořenářkami.
Dodnes jsou všeobecně známé tzv. valeriánské kapky, což je v podstatě tinktura z kozlíku lékařského. Výborný je ovšem i nálev ze sušeného kořene, jehož chuť je spíše hořká, ale třeba s medem tvoří skvělou kombinaci. A navíc si jej můžete dopřávat dlouhodobě, ovšem jak to u bylinek bývá - raději s mírou.
Schválené zdravotní účinky:
- Duševní zdraví - relaxace
- Usínání
- Normální činnost kardiovaskulárního systému
- Normální trávení
- Kognitivní funkce