HUANG DA CHA - žlutý čaj
Krásná raritka pro chvíle klidné meditace. Mimořádně lahodný čajový zážitek z čínské provincie Anhui pročistí mysl a zbystří smysly. Pečlivě sbírané lístky doplňují, pro tento čaj typicky, také stonky. Těšte se na svěží, mírně oříškovou chuť, a laskavou nasládlou vůni. Šálek Huang Da Cha vás odnese za devatero řek a devatero hor. Tam, kde s pohledem upřeným do dálek, můžete spřádat své sny.
Složení
Huang Da Cha 100%Nálev a chuť čaje
Žlutý raritní čaj Huang Da Cha dává nádherný žlutooranžový, jiskrný nálev. Chuťové pohárky si přijdou na své – čeká je kompozice svěžích tónů se stopami čokolády, kávy a ořechů. Vůně je sladká, velmi libá.
Tento čaj se výborně hodí také pro přípravu osvěžujícího ice tea. Stačí ho nalít na kostky ledu a doplnit třeba plátkem limetky nebo snítkou čerstvé máty.
Původ čaje
Čínské žluté čaje byly vyráběny pro potřeby císařského dvora. Jejich skutečně uhrančivě jemná chuť a speciální, tajemstvím opředený způsob výroby, je předurčuje pro mimořádné chvíle. Na trhu se vyskytují málokdy, a tak patří jejich ochutnávání k výjimečným zážitkům. Někteří čajomilci říkají, že čím častěji žlutý čaj pijí, tím více ho mají rádi.
Takzvaný „Velký žlutý čaj“ jsme přivezli z provincie Anhui (An-chuej). Vnitrozemská část Čínské lidové republiky vznikla v 17. století. Lednové teploty v provincii se pohybují kolem 0 ⁰C, v červenci je příjemných 27 ⁰C. Časté letní deště jsou příčinou mnoha záplav.
Místní krajina je neuvěřitelně bohatá – najdeme v ní jak kopce, tak rozsáhlé nížiny, řeky, jezera, místa s vysokou hustotou obyvatel i oblasti nádherné přírody. Podle serveru china.org.cn stojí v Anhui za pozornost mezi jinými třeba Mauzoleum dynastie Ming, Emeral Valley (Údolí milenců), Taiping Lake (největší místní umělé jezero s poloostrovy a divokými zvířaty), Xidi Ancient Village (300 budov z dob dynastií Ming a Quing) nebo Tianzhu Mountain (přírodní komplex 45 vrcholů, 17 hřebenů, 22 jeskyní, 18 vodopádů, kaňonů a skal).
Huang Da Cha je jeden z prvních žlutých čajů, který vyrobili čínští buddhističtí mnichové. Jeho primárním účelem bylo zajistit dlouhodobou koncentraci při meditacích. Záměr se stoprocentně naplnil. Tento velmi jemný čaj má schopnost navodit vnitřní klid a harmonii i pomoci udržet pozornost.
Naprostá většina žlutých čajů pochází z Číny. Ta se však zaměřuje především na čaje zelené, proto jsou Yellow tea dostupné jen v omezeném množství. Vyrábějí se podobně jako zelené, ovšem s jakýmsi mezikrokem. Po naškubání vrcholových čajových pupenů a nejbližších jemných lístků jsou tyto ponechány zavadnutí, vyhřáty a srolovány. Pak přichází onen „záhadný“ krok – čaj se nechává 5-27 hodin odpočinout. Také proces sušení je zajímavý – sklizeň je rozprostřena do silných vrstev, přikryta plachtou a 2-3 dny pomalu sušena. Skutečně delikátní postupy výroby žlutých čajů si majitelé jednotlivých čajových zahrad střeží po generace.
Ukázka balení čaje
Pevný aluminiový obal se zipem, který umožní po otevření opakovatelné uzavírání. Kvalitní balení, které zachovává charakter čaje. Čaj je vždy v balení hermeticky uzavřen, aby odolával vlhkosti, světlu a cizím pachům. Na tyto tři věci je čaj mimořádně náchylný a mají velký vliv na výslednou kvalitu nápoje.
Příprava
70-80 °C | 2-3 minuty | 1 čajová lžička na 1,5-2 dl |
Návod na přípravu
- Žlutý čaj nasypte v poměru 1 čajová lžička na 1,5-2 dl vody. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 lžičku navíc.
- Žlutý čaj zalijte vodou o teplotě 70- 80 °C.
- Doba vyluhování 2-3 minuty (přikrytý šálek), poté přeceďte.
- Žlutý čaj je možné nechat 3x luhovat.
3. 11.
26. 10.
3. 2.
4. 12.
29. 8.
23. 11.
29. 10.
8. 2.
29. 1.