INDICKÁ ZAHRADA - černý čaj
Pokud máte rádi čaje skutečně silné, plné energie a vitaminů, sáhněte po Indické zahradě. Namíchali jsme ji z prémiového indického černého čaje a spousty chutného ovoce. Vévodí mu plody goji, kterým čínská medicína neřekne jinak než červené diamanty. Tahle čajová směs vám bude výborným společníkem za chladných zimních večerů i během tropického léta - na ledu, samozřejmě.
Složení
Černý čaj Assam FOP, Kokosové vločky, Pomerančová kůra, Aroma přírodní, Okvětní lístky růže, Lyofilizovaný červený rybíz, Lyofilizované brusinky, Okvětní lístky jasmínuNálev a chuť čaje
Černý čaj Indická zahrada dává nálev tmavě jantarové barvy. V chuti zřetelně rozpoznáte nasládlou, jakoby vanilko-čokoládovou stopu černého assamu doprovázenou jemnou svíravostí. Na ni nasedají tóny svěžího goji a brusinek, červeného rybízu i pomerančů. Jejich lahodnost umocňují kokos, jasmín a růže. Dokonalá harmonie!
Původ čaje
Protože bez černého Assamu FOP by tento čaj nebyl, čím je, začněme výklad v zahradách daleké Indie. Oblast Assam se rozkládá na severovýchodě země a na rozdíl od okolních regionů jde o krajinu velmi zelenou a svěží. Srážky jsou totiž v Assamu vydatnější než jinde v Indii a mohou tak dostatečně napájet řeku Brahmaputru, která celou krajinu zavlažuje.
Dostatek vláhy spolu s příznivými půdními podmínkami a délkou slunečního svitu jsou pro růst čajovníků čínských (Camellia sinensis) nezbytnými podmínkami. Proto se jim v Assamu tak dobře daří a tamní majitelé čajových zahrad mohou po generace sklízet lístky špičkových kvalit. A to už od roku 1834. Ještě než je vyšlou do světa, musí čaji věnovat mnoho hodin péče. Nejprve ho nechají zavadnout a pak fermentovat. Během přirozeného, ovšem bedlivě sledovaného procesu mění čaj jak barvu, tak chuť a vůni. Jakmile je tato fáze ukončena, dělníci čaj usuší, vytřídí a zabalí.
Goji, plody kustovnice čínské (Lycium chinense), jsou už dnes poměrně známy. Především vysoký obsah minerálních látek (draslík, vápník, železo) a vitaminů (C, B1, B6, E) drobné červené bobulky proslavil. Dozrávají na opadavém keři s převislými větvemi. Původní rozšíření kustovnice zasahuje Asii, ovšem dnes se pěstuje také na Havajských ostrovech nebo Jávě. Čínská medicína spojuje goji s podporou imunity, zdravou funkcí jater i třeba ostrým zrakem. Plody lze konzumovat syrové, sušené, vyrábějí se z nich šťávy, zavařeniny a další pochutiny.
Zmiňme i červený rybíz, který v čaji Indická zahrada rovněž najdete. Malé červené bobule vyrůstají na opadavých keřích v hroznech. Rybízy se pěstují v mírném podnebném pásmu, obvykle dosahují výšky 1-2 metry. Jejich plody jsou bohaté především na vitamin C a vlákninu, využívají se k výrobě sirupů, džemů, kompotů, skvěle chutnají i syrové nebo jako součást řady moučníků. Podle historických herbářů prospívá konzumace rybízu střevní mikroflóře, podporuje dobré trávení a upevňuje zdraví vylučovací soustavy.
Herbář a blahodárné účinky:
Herbář se zajímavými informacemi naleznete na https://www.manutea.cz/herbar-byliny
Ukázka balení čaje
Pevný aluminiový obal se zipem, který umožní po otevření opakovatelné uzavírání. Kvalitní balení, které zachovává charakter čaje. Čaj je vždy v balení hermeticky uzavřen, aby odolával vlhkosti, světlu a cizím pachům. Na tyto tři věci je čaj mimořádně náchylný a mají velký vliv na výslednou kvalitu nápoje.
Příprava
100 °C | 3-5 minut | 1 čajová lžička na 1,5-2 dl |
Návod na přípravu
- Černý čaj zalijte vroucí vodou (100 °C), v poměru 1 čajová lžička na 1,5-2 dl.
- Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 lžičku navíc.
- Doba vyluhování 3-5 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte.
26. 8.
15. 5.
9. 2.
25. 1.
19. 1.