

LEVANDULE KVĚT (Flos lavandulae) - bylina
Když se řekne levandule, představí si většina z nás lány modrofialových, silně vonících rostlin. Jejich květy jsou zdrojem tříslovin, silic a terpenů, které oceníte nejen k provonění šatníku. Výbornou službu prokazuje čaj z levandulových květů nespavcům či lidem s úzkostnými stavy.
Složení
Levandule 100%Nálev a chuť byliny
Medově zlatý nálev a intenzivní vůně. Hořká chuť, kterou ovšem i na jazyku přemůže typické aroma této rostliny.
Původ byliny
Málokteré místo dokáže v mysli vyvolat vůni. Ale Provence to se svou charakteristickou záplavou modrofialových krásek umí. Přestože je levandule lékařská jedním ze symbolů Francie, postupně se na levandulovou velmoc pasovalo Bulharsko, které z byliny vyrábí velmi žádaný olej.
Rostlina má původ v oblasti Středozemního moře, rozšířila se ale i mimo Evropu. V Egyptě byla například používána tradičně při mumifikaci již před 2500 lety. I když působí jako křehká květina, ve skutečnosti je to poměrně vytrvalý polokeř milující prosluněná místa. Květ připomíná fialový klas a svou omamnou vůní láká velké množství hmyzu, včetně včel. Med z levandule je znám svou výbornou chutí i krásnou barvou.
Latinský název Lavandula angustifolia pochází z výrazu “lavare”, což znamená “mýt se”. Levandule se totiž již od dob antického Říma přidávala do koupelí, a to nejen kvůli svým antibakteriálním a antiseptickým účinkům. Hlavní roli sehrávala její pronikavá, avšak příjemná vůně. To bylo žádoucí obzvláště později ve středověku, kdy se na hygienu příliš nedbalo.
Levandule znamená v řeči květin oddanost, štěstí a úspěch. Lidé si ji často věší ve svazcích do skříní a pokojů. Výborný je ovšem i nálev. Ten můžete pít samostatně či jej přidávat do čím dál oblíbenějších domácích limonád. Sušenou nať lze také přimíchat do jiných bylinných směsí, které tak snadno ozvláštníte. Odvar je skvělý i pro vnější užívání - do relaxačních koupelí, na obklady apod. Úžasná je taktéž v aromaterapii. Pokud máte předepsány utišující léky, konzultujte konzumaci levandule s ošetřujícím lékařem. V rozumné míře ji můžete pít až tři měsíce, pak doporučujeme pár týdnů přestávku.
Herbář a blahodárné účinky:


Herbář se zajímavými informacemi naleznete na https://www.manutea.cz/herbar-byliny
Ukázka balení bylin
Pevný aluminiový obal se zipem, který umožní po otevření opakovatelné uzavírání. Kvalitní balení, které zachovává charakter bylin. Byliny jsou vždy v balení hermeticky uzavřeny, aby odolávaly vlhkosti, světlu a cizím pachům. Na tyto tři věci jsou byliny mimořádně náchylné a mají velký vliv na výslednou kvalitu byliny a jejího nálevu.
Příprava
|
|
|
Návod na přípravu
- Bylinu zalijte vroucí vodou 100 °C v poměru 1 čajová lžička na 250 ml.
- Pro přípravu čaje v konvici přidejte 1 lžičku navíc.
- Doba vyluhování 2-5 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte.















7. 1.
Hledáte inspiraci? Ostatní přikoupili třeba toto:

MEDUŇKA NAŤ (Melissa officinalis) - bylina

HEŘMÁNEK PRAVÝ (Matricaria chamomilla) - KVĚT
