

Účinky a užití čajů

Jistě existuje řada „univerzálních“ bylin. Ale není jich zas tak hodně, co jsou využitelné úplně bezezbytku a rostou na každém rohu. Pampeliška k nim patří. Její zářivě žluté květy, dlouhé duté stvoly a pevné lesklé listy vídáme od jara do podzimu na loukách, v zahradách i ve městech. Kromě toho, že obsadí kdejaký volný kout, má ještě jednu schopnost: pomáhat nám při různých obtížích.

Co se v těle odehrává, když bojuje se zánětem, je téma na disertační práci. Nicméně všichni si to do nějaké míry dokážeme představit: tepající zub, mokvající kůže, oteklá achilovka, žaludeční nevolnost, začervenalé oči, hnisavý výtok z nosu, bolest hlavy, únava, průjem… To všechno a tisíc dalších projevů může jít na vrub zánětlivému onemocnění. Nevyhýbá se dětem, dospělým ani seniorům.

Ať už z něj přichystáte čaj, koupel nebo obklad, můžete se na jeho pomoc spolehnout. Sléz je zkrátka parťák pro všechny situace. V domácí lékárničce by neměl chybět. Podobně jako heřmánek, máta a třezalka. Hodí se mít sáčky rovnou dva: jeden se sušenými listy slézu lesního, druhý se sušeným květem slézu maurského. Proč? Přečtěte si!

Nejdřív patřily mezi rostliny, teď mají vlastní říši. Houby vědce zajímají nejen kvůli neuvěřitelné variabilitě (na světě existuje přes 6 milionů druhů hub), ale taky využití. Řada z nich totiž vykazuje vlastnosti, které se člověku hodí. Vzpomeňme na plísňové sýry, kvašené nápoje, parmskou šunku… A taky na penicilin. Kteří zástupci hub vám pomohou do pohody? Tady je naše svatá trojice.

Studený i teplý, s mátou, zázvorem nebo bílým rumem, pro situace, kdy potřebujeme snížit krevní tlak nebo shodit nějaké deko. Karkade znají na celém světě. Připravuje se v desítkách variant a popularitu si udržuje i díky vysokému obsahu antioxidantů, antokyanů, esenciálních aminokyselin a vitaminů. Seznamte se: ibišek súdánský.

Řada lidí si odvodnění spojuje s rychlým a snadným zhubnutím, někteří i s návratem do kondice nebo vyčištěním pleti. Na tom, jak tělo zachází s vodou, ale závisí celé naše zdraví. Opatrnost je tedy na místě.

Apely odborníků na dostatečnou hydrataci se v médiích objevují celoročně. Během teplých dnů
logicky častěji. Nejde ani tak o to, zda je tekutiny potřeba doplňovat. Debaty se vedou nad tím, proč
je pravidelná hydratace nutností a jak i čím ji zajišťovat.

Že mají byliny velkou moc, není třeba připomínat. Důkazy najdeme ve starých herbářích i v závěrech moderní fytoterapie. Jednou ze schopností, pro které se jejich kouzla ani dnes nevzdáváme, je takzvané čištění. Nejde o to, způsobit „průvan ve střevech“, ale jemně podpořit správnou funkci všech orgánů. A tím napomoci přirozené schopnosti těla detoxikovat se.

Cítíte se pod psa? Bolí vás klouby? Něco na vás leze? Sáhněte po třezalce a chybu neuděláte. Bylinka svatého Jana, jak se jí často říká, je plná látek s prokazatelným biologickým účinkem. Není divu, že pomáhala lidem už v antickém Řecku a dodnes patří k nejvyhledávanějším darům přírody. Třezalka je předmětem stovek farmakologických studií a klinických hodnocení.

Schopnosti kotvičníku jakoby symbolizoval jeho plod. Je totiž opatřen ostny, takže se k vám připoutá na hodně dlouhou dobu. Ovšem konzumovat doporučujeme pouze nať. Skvěle se postará o vaši vitalitu a sílu. A to nejen, pokud chcete podávat výkony sportovní nebo pracovní. Kotvičník je vhodný i toužíte-li po vášni a velké rodině.

I když zní její název poněkud exoticky, chaga je zkrátka ruský výraz pro houbu. Ovšem ne jen tak ledajakou, na čemž se výjimečně shodne svět lidového léčitelství i ten vědecký. A mimochodem – uvaříte si z ní dobrý a zdravý nápoj podobný čaji.

Hubnete? Asi jako každý, že? Odlehčit jídelníček, znovunabýt energii a zbavit se pár centimetrů v pase toužíme nejen po Vánocích, ale taky před létem, po návratu z dovolené nebo před plesovou sezonou. Být fit a šlank je příjemné. Ovšem bez změny režimu se hubnutí obvykle nekoná. Čaje a čajové směsi mohou s nadbytečnými kilogramy pomoci. Jako všude, i tady existují nějaká „ale“.