

Účinky a užití čajů

Ať už z něj přichystáte čaj, koupel nebo obklad, můžete se na jeho pomoc spolehnout. Sléz je zkrátka parťák pro všechny situace. V domácí lékárničce by neměl chybět. Podobně jako heřmánek, máta a třezalka. Hodí se mít sáčky rovnou dva: jeden se sušenými listy slézu lesního, druhý se sušeným květem slézu maurského. Proč? Přečtěte si!

Jistě existuje řada „univerzálních“ bylin. Ale není jich tolik, které by byly využitelné úplně bezezbytku a rostly na každém rohu. Pampeliška k nim patří. Její zářivě žluté květy, dlouhé duté stvoly a pevné lesklé listy vídáme od jara do podzimu na loukách, v zahradách i ve městech. Kromě toho, že obsadí kdejaký volný kout, má ještě jednu schopnost: pomáhat nám při různých obtížích.

Řada lidí si odvodnění spojuje s rychlým a snadným zhubnutím, někteří i s návratem do kondice nebo vyčištěním pleti. Na tom, jak tělo zachází s vodou, ale závisí celé naše zdraví. Opatrnost je tedy na místě.

Apely odborníků na dostatečnou hydrataci se v médiích objevují celoročně. Během teplých dnů
logicky častěji. Nejde ani tak o to, zda je tekutiny potřeba doplňovat. Debaty se vedou nad tím, proč
je pravidelná hydratace nutností a jak i čím ji zajišťovat.

Že mají byliny velkou moc, není třeba připomínat. Důkazy najdeme ve starých herbářích i v závěrech moderní fytoterapie. Jednou ze schopností, pro které se jejich kouzla ani dnes nevzdáváme, je takzvané čištění. Nejde o to, způsobit „průvan ve střevech“, ale jemně podpořit správnou funkci všech orgánů. A tím napomoci přirozené schopnosti těla detoxikovat se.

Cítíte se pod psa? Bolí vás klouby? Něco na vás leze? Sáhněte po třezalce a chybu neuděláte. Bylinka svatého Jana, jak se jí často říká, je plná látek s prokazatelným biologickým účinkem. Není divu, že pomáhala lidem už v antickém Řecku a dodnes patří k nejvyhledávanějším darům přírody. Třezalka je předmětem stovek farmakologických studií a klinických hodnocení.

Schopnosti kotvičníku jakoby symbolizoval jeho plod. Je totiž opatřen ostny, takže se k vám připoutá na hodně dlouhou dobu. Ovšem konzumovat doporučujeme pouze nať. Skvěle se postará o vaši vitalitu a sílu. A to nejen, pokud chcete podávat výkony sportovní nebo pracovní. Kotvičník je vhodný i toužíte-li po vášni a velké rodině.

I když zní její název poněkud exoticky, chaga je zkrátka ruský výraz pro houbu. Ovšem ne jen tak ledajakou, na čemž se výjimečně shodne svět lidového léčitelství i ten vědecký. A mimochodem – uvaříte si z ní dobrý a zdravý nápoj podobný čaji.

Hubnete? Asi jako každý, že? Odlehčit jídelníček, znovunabýt energii a zbavit se pár centimetrů v pase toužíme nejen po Vánocích, ale taky před létem, po návratu z dovolené nebo před plesovou sezonou. Být fit a šlank je příjemné. Ovšem bez změny režimu se hubnutí obvykle nekoná. Čaje a čajové směsi mohou s nadbytečnými kilogramy pomoci. Jako všude, i tady existují nějaká „ale“.

Pro některé je květen lásky čas. Bez výhrad. Pak jsou tady ale taky všichni ti maturanti, diplomanti, kantoři… Úsměvy mizí z tváří? Čela padají do klávesnic? Zkouškové období a závěr školního roku dává zabrat úplně všem.

Nemusíte být zrovna Roman Šebrle, abyste lámali rekordy a sbírali medaile. Svá velká i menší vítězství si můžete užít při sranda mači ve volejbale stejně dobře jako na bruslích s dětmi. Důležité je zvednout se od počítače, natáhnout tenisky a vyrazit. Samozřejmě si k tomu nezapomeňte uvařit kvalitní čaj. Poradíme, který.