+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manutea.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

 

 

 

DTest


Heureka - ověřeno zákazníky

BIO



Co je klitorie? Modrý čaj, o kterém se mluví

25. 2. 2019 3 minuty čtení
Rod, jehož název odporuje dobrému vkusu. Tak začátkem 19. století počastovali někteří botanikové skupinu bylin, keřů a lián s nápadnými květy. Klitorie skutečně vzbuzuje pozornost. Nejen tvarem oněch květů, ale také schopností měnit barvu nápojů a zajímavými léčivými účinky.

Vždyť se jmenuje jako…!

Pokud jde o latinské pojmenování celého rodu, vzniklo pravděpodobně odvozením od prvního popsaného druhu Flos clitoridis ternatensibus. Postaral se o něj už v roce 1678 německý botanik Georg Eberhard Rumphius, zaměstnanec holandské východní indické společnosti.

Dlouho se nic nedělo. V roce 1807 však napadl podobnost druhového jména rostliny se slovem klitoris botanik James Edward Smith, později se přidal Amos Eaton, ostrou kritiku sklidil název také u Michela Étienne Descourtilz. Posledně uvedení pánové byli tak rozhořčeni, že prosazovali přejmenování na Vexillaria (Eaton) nebo Nauchea (Descourlitz). Nicméně, nepodařilo se.

A tak zatímco vědci sváděli líté bitvy na nomenklaturním poli, žila si klitorie vlastním životem. Lidová tvořivost si s ní dokázala poradit. Vznikla pojmenování jako zvonkové víno, motýlí hrachový květ, křídla asijské holubice. Botanici nakonec sklapli podpatky a začali používat jméno Clitoria ternatea, tedy klitorie „trojitá“. Aby byl výklad kompletní, dodejme, že slovo ternatea zřejmě vychází z indonéského ostrova Ternate.

Květy barvy nebe

Klitorie ternatská je popínavá rostlina, s původním stanovištěm nejspíš v Africe. Rozšířila se však do tropů téměř celého světa, takže na ni lze narazit v Thajsku, Vietnamu, Indonésii, Malajsii, Austrálii i Americe. Na řadě míst se pěstuje jako okrasná, někdy také kvůli schopnosti zlepšovat kvalitu půdy (díky rhizobním bakteriím ji obohacuje o dusík). Častěji je však vysazována za účelem sklizně květů, listů i kořenů.

Jak si klitorii představit? Jako liánu dorůstající délky až 6 metrů, s eliptickými listy a sytě modrofialovými květy. Ty bývají velké 3-4 centimetry, jsou složené z velkého korunního plátku se žlutou skvrnou uprostřed. V horní třetině plátek jakoby objímá dva menší, zvlněné korunní plátky. Plody klitorie jsou 5-12 centimetrů dlouhé ploché lusky obsahující 6-10 semen.

Kouzlení bez hranic

Ke konzumaci či přípravě pokrmů a nápojů lze využít jak kořeny, tak listy a lusky. Nejvíce však rostlinu proslavily květy. Díky vysokému obsahu flavonoidů (antokyanů) se používají jako barvivo a široké uplatnění nacházejí v mnoha národních kuchyních. V Malajsii pomocí extraktu vyrábějí lepivou rýži nazývanou kerabu. V Barmě květy obalují v těstíčku a smaží, v Thajsku vaří modrý sirup známý jako nam dok anchan. V Austrálii můžete koupit Ink Gin, jehož jasně modrá barva je způsobena infuzí květů.

V Evropě se ručně sbírané a pečlivě sušené květy uplatňují ponejvíce při přípravě takzvaného Modrého čaje. A dají se s ním podnikat čarovné kousky. Po zalití horkou vodou (5 květů, 200 ml vody, 5-7 minut louhování) je nebesky modrý až tyrkysový, ale jakmile změníte kyselost nápoje, získáte zcela nový barevný odstín. Zkuste kápnout do modrého čaje citron, a máte čaj tmavě fialový.

Modrý čaj pro mozek i plodnost

Květy klitorie ternatské, tedy Modrého čaje, řadí Ajurvéda mezi základní čtveřici stimulantů nervové soustavy. Starobylý léčebný systém je považuje za kognitivní zesilovače, takzvané Shanka Pushi. A to zdaleka není všechno, co Modrý čaj umí!

Díky obsahu triterpenoidů, flavonových glykosidů, antokyanů, steroidů a dalších látek vykazuje Modrý čaj nootropické, antistresové, anxiolytické, antidepresivní, antikonvulsivní a sedativní vlastnosti. Pomáhá tedy mozku řídit přirozenou cestou mentální a tělesné funkce, odstraňuje úzkost, napětí a trému, působí jako stabilizátor nálady, předchází epileptickým záchvatům, zklidňuje a uvolňuje. Zároveň se uplatňuje při léčbě nespavosti a chronické únavě.

Blahodárné účinky vykazuje Modrý čaj také v případech chronické bronchitidy, kašle i nachlazení, pozitivně působí na vylučovací (coby diuretikum) a trávicí systém. Indická medicína ho doporučuje například při překyselení trávicího traktu či zácpě. Disponuje hemostatickými vlastnostmi. Může být použit k zastavení krvácení, je dobrým prostředkem pro čištění krve nebo detoxikaci.

Za pozornost stojí protizánětlivé účinky, schopnost zpomalit přirozené stárnutí buněk a kromě jiného dodat vitalitu také pokožce a vlasům. S úspěchem lze květy klitorie využít při akné, dříve se uplatňovaly i k léčbě neštovic. Lidé trpící artritidou ocení mírnění bolestivosti kloubů.

Některé studie popisují potenciál Modrého čaje v prevenci a léčbě jater. Díky schopnosti inhibovat příjem glukózy ze stravy se zároveň jeví jako výhodný pro diabetiky.

V neposlední řadě se traduje, že klitorie podporuje ženskou i mužskou plodnost (zvyšuje mobilitu spermií) i potenci, ženám upravuje menstruační cyklus. S ohledem na vzhled a pojmenování modrých kvítků by se ani nebylo čemu divit.

 

Vybrané zdroje:

  1. https://examine.com/supplements/clitoria-ternatea/
  2. KHARE, C.P. Indian Medicinal Plants. New Delhi: Springer, 2007. ISBN 978-0-387-70637-5
  3. https://www.medicinalplantsanduses.com/clitoria-ternatea-medicinal-uses-images
  4. https://en.wikipedia.org/wiki/Clitoria_ternatea
    Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
    Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

      Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »