+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manutea.cz

Proč zboží od nás?

 • Doprava zdarma od 1 000 Kč
 • Spokojených zákazníků
 • Dodání obvykle do 48 hodin

 

 

 

 

DTest


Heureka - ověřeno zákazníky

BIOTřezalka zažene splín, zbaví bolestí, zahojí rány

9. 3. 2020 3 minuty čtení
Cítíte se pod psa? Bolí vás klouby? Něco na vás leze? Sáhněte po třezalce a chybu neuděláte. Bylinka svatého Jana, jak se jí často říká, je plná látek s prokazatelným biologickým účinkem. Není divu, že pomáhala lidem už v antickém Řecku a dodnes patří k nejvyhledávanějším darům přírody. Třezalka je předmětem stovek farmakologických studií a klinických hodnocení.

Třezalka tečkovaná stojí rozhodně za pozornost. Vždyť se objevuje v tabletách, tobolkách, čajích i tinkturách, jichž bylo koncem 90. let jen v Evropě vyrobeno za 6 mld. dolarů! Monografie, lékopisy a fytoterapeutická pojednání, která třezalku popisují, bychom spočítali stěží. Vsadíme se, že jste o jejích schopnostech už taky leccos slyšeli. Pojďme si je shrnout pěkně na jednu hromádku. Bude se vám hodit.

Co dokáže třezalka

Co je třezalka

Vysoká bylina s jasně žlutými až měděnými květy, jejichž okraje jsou posety černými tečkami, patří mezi významné léčivky. Ve starých herbářích mívá názvy jako krevníček, čarovník nebo prostřelenec. Všechny vycházejí z jejích účinků, kterými se řadí mezi byliny použitelné skutečně širokospektrálně. Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) roste na místech plných slunce, v nížinách a středních polohách. V současné době je rozšířena kromě Evropy (kde má svůj domov) také v severní Africe, Asii i Severní a Jižní Americe. Lidé využívají třezalku tečkovanou k potírání nejrůznějších neduhů víc než 2 tisíce let. PS: Když mezi prsty promnete květy třezalky tečkované, zbarví vám je krvavě červeným pigmentem.

Mezi nejzajímavější látky, které vědci v listech a nati třezalky tečkované identifikovali, patří hypertrofin a hypericin. Aktivní jsou podle všeho i rutin, kvercetin, kaempferol, hyperforin a další sloučeniny. Díky nim užívání třezalky tečkované:

 • pomáhá lidem s bolestmi, ať už poúrazovými, chronickými, „z přetažení“ nebo takzvanými fantomovými po amputacích končetin,
 • urychluje hojení ran,
 • významně prospívá osobám trpícím poruchami nálad, úzkostmi, pocity smutku, ztrátou elánu a sníženou koncentrací,
 • pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku, uklidňuje,
 • chrání před virovými infekcemi a snižuje aktivitu zánětů (včetně zánětu trojklanného nervu),
 • má blahodárný vliv na pleť,
 • vykazuje potenciál při léčbě závislostí (alkohol, nikotin),
 • je doporučována v případě menstruačních a klimakterických obtíží,
 • nachází uplatnění při potřebě podpořit správnou činnost žaludku, žlučníku a jater.

Vždy ovšem pamatujte na pravidlo předběžné opatrnosti. I bylinky mohou svou přirozenou silou vyvolat některé nežádoucí účinky. Třezalka tečkovaná například způsobuje fotosenzibilitu. Kdo tedy popíjí třezalkový čaj dlouhodobě, měl by se vyhnout pobytu na přímém slunci. A stejně jako u jiných bylin, i tady platí, že opatrně (nejlépe po domluvě s lékařem) třezalku tečkovanou mohou konzumovat například těhotné ženy, lidé s chronickými onemocněními, uživatelé antidepresiv a podobně. Aby byl výčet úplný, dodáme: v souvislosti s třezalkou se vyskytují informace o možnosti snížení účinku hormonální antikoncepce.

Chutná dobře, příprava je snadná

Milovníci bylinných čajů se v tomto případě nemusejí obávat, že budou popíjet nápoj „nelahodný“. Dá se říci, že se lžičkou medu je třezalkový čaj docela dobrota. Voní výrazně bylinkově, chutná nejdříve sladce, později se v ústech rozline slabá nahořklost a svíravost. Ovšem nic nepřekonatelného.

Konvičku třezalkového čaje připravíte zalitím 3-4 lžiček sušené byliny přibližně 300 ml vařící vody. Nechejte ji vyluhovat 15 minut a přeceďte. Čaj můžete popíjet třikrát denně. Bylinkáři doporučují neužívat takový nápoj déle než 6 týdnů. Po nich by měly následovat 3 měsíce třezalkového půstu.

Vlastní směs? Proč ne

třezalkou tečkovanou si můžete taky trochu hrát. Je mimořádně vhodná do čajových směsí. K celkovému zklidnění pomůže čaj kombinovaný z třezalky, levandule, máty a meduňky. Pro detoxikaci se míchají směsi obsahující třezalku, kopřivu, řebíček, ibišek a kořen omanu. A o pěknou, zdravou pleť se třezalka postará spolu s listy maliníku, lipovými květy, ibiškem, řepíkem a kořenem omanu.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99ezalka_te%C4%8Dkovan%C3%A1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92750/

https://www.ruzovychroust.cz/2018/09/bylinkovy-serial-s-dr-popov-1-dil-trezalka-teckovana/

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »