+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manutea.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

 

 

 

DTest


Heureka - ověřeno zákazníky

BIO



Z pampelišky připravte čaj i kafe. Pro normální trávení, podporu detoxikace

1. 2. 2022 3 minuty čtení
Jistě existuje řada „univerzálních“ bylin. Ale není jich tolik, které by byly využitelné úplně bezezbytku a rostly na každém rohu. Pampeliška k nim patří. Její zářivě žluté květy, dlouhé duté stvoly a pevné lesklé listy vídáme od jara do podzimu na loukách, v zahradách i ve městech. Kromě toho, že obsadí kdejaký volný kout, má ještě jednu schopnost: pomáhat nám při různých obtížích.

Plevel mimořádného významu

Pampeliška má mezi bylinkáři skvělé jméno. Na rozdíl od botaniků, kteří s ním poněkud bojují. Rodové zařazení prošlo několika úpravami, až se vědci usnesli na názvu pampeliška lékařská (Taraxacum officinale), přípustné je také použití jmen pampeliška smetánka nebo smetánka lékařská.

Ale pojďme od složitého úvodu k jednoduššímu popisu rostliny. Pampeliška dosahuje výšky až 40 centimetrů, v zemi ji drží velmi pevný kořen, ze kterého vyrůstá dutý stvol zakončený nádherně žlutým květním úborem. Jde o seskupení až dvou stovek jednotlivých květů. Listy pampelišky vytvářejí při zemi růžici. Jsou obvykle zubaté a při utrhnutí, stejně jako stvol, roní bílé mléko – latex. Pampelišky kvetou od března do června, v teplejších oblastech i déle. Přirozeně se vyskytují na sušších lokalitách severní polokoule, narazíme na ně i v tropech, kam je lidé úmyslně zavlekli.

O tom, že pampeliška patří k nevítaným plevelům, psát nemusíme. Jak těžko ji lze vyprovodit ze záhonů nebo škvír v dlažbě, může vyprávět každý zahradník. Na druhou stranu by měl ale dodat, že tahle bylina je zásadním zdrojem potravy pro hmyz (především včely) a má nezastupitelnou úlohu v tradiční medicíně. Obsahuje totiž například hořčiny jako laktucin, teraxacin a taraxaterin, fytonciny, minerální látky (draslík, mangan, měď, křemík, vápník), vitaminy (C, K. A) a inulin.

Lupení je na ledviny i pleť

Čaj Pampeliška list má trochu nahořklou chuť, ale pro milovníka bylinných nálevů to není nic nepřekonatelného. Jeho účinky drobné nepohodlí dokonale vynahradí.

Nejčastěji je pampeliška považována za bylinu pročišťující. Ne nadarmo bývá součástí jarních ozdravných kúr. Už v knize slavné rakouské bylinkářky Marie Treben se píše, že čistí krev, má antioxidační schopnosti, zbavuje vyrážek (nálev lze použít k omývání kůže zasažené akné nebo ekzémem) a podporuje pocení i močení. Další lidoví léčitelé ji doporučují k posílení ledvin, zejména během zánětů močových cest. Je vnímána jako bylina diuretická, která zbavuje tělo přebytečné tekutiny (zevrubněji o tématu píšeme v článku Zbavte se vody, kterou nepotřebujete: Pomůžou čaje a bylinky). Ale pozor: lidé s nemocnými ledvinami by se měli před užíváním pampelišky poradit s lékařem.

Často se používá při revmatických obtížích, protože pomáhá prokrvit vaziva obklopující klouby a podílí se na efektivnější látkové výměně. Díky ní se z těla vyplavují odpadní látky, které mohou jednotlivé orgány zanášet a měnit jejich funkčnost. Stejně skvělou úlohu hraje pampeliška v optimalizaci trávicích procesů, popíjení čaje může prospět během hubnutí. Pozitivní vliv má také na žaludek – podporuje jeho funkci, zlepšuje trávení.

Kořen pomáhá s játry, cukrem a imunitou

Takzvaná Pampelišková káva z praženého kořene se stává novou bylinkovou star. Je o poznání chutnější než pampeliškové listy a také její účinky jsou výraznější. Navíc ji klidně můžete připravit jako turka nebo presso – bez kofeinu! Potěší vás sladkou, jen mírně nahořklou chutí s příjemnou oříškovou linkou.

Kořen pampelišky vykazuje výrazné detoxikační účinky. Pomáhá také vyladit jaterní procesy a usnadňuje průtok žluči, což je zapotřebí především při konzumaci tučných pokrmů. Zároveň se podílí na normálním trávení a činnosti metabolismu sacharidů.

Tím prospívá v boji s vysokým krevním tlakem, protože vysoká hladina cholesterolu je jedním z faktorů, které ho zapříčiňují.

Díky inulinu je totiž pampeliškový kořen schopný pomáhat diabetikům, jelikož zamezuje nežádoucímu zvýšení krevního cukru. Je také zdrojem živin pro mikroorganismy osidlující tlusté střevo, takže působí probioticky, zlepšuje činnost střev a chrání jejich zdraví před záněty i nádorovým onemocněním. Jak známo, největším imunitním orgánem jsou právě střeva, konzumace kořene pampelišky je tedy způsobem, jak zvýšit vlastní obranyschopnost a udržet tělo v kondici.

Jak na čaj, jak na kávu?

Přichystat si čaj z pampelišky není nic těžkého, stejně jako uvařit odvar nebo nachystat kávu. Vyzkoušejte všechny možnosti, které pampeliška nabízí. Sami zjistíte, co vám vyhovuje nejvíc.

Čaj z listů pampelišky

Zalijte 1-2 čajové lžičky 250 ml vody o teplotě 100 ⁰C. Nechejte 15 minut luhovat, pak sceďte a popíjejte. Doporučují se 2 šálky denně.

Tonikum z listů pampelišky

Sušené listy pampelišky můžete vhodit do napařovací lázně, nebo si připravit odvar podobně jako v případě čaje. Namočte do něj plátno a přikládejte na pleť a pokožku.

Káva z praženého kořene pampelišky

Nasypte do hrnku 1 čajovou lžičku kořene a zalijte 100 ml vody o teplotě 90-95 ⁰C. Luhujte 3-5 minut, přeceďte. Pokud chcete trochu experimentovat, můžete nápoj připravit v pákovém kávovaru, french pressu nebo třeba chemexu. Někdo si kávu sladí medem nebo třtinovým cukrem, nám chutná „jen tak“. Denní konzumace by neměla přesáhnout 2 šálky.

Poznámka na konec: Divoce rostoucí byliny nechte ovečkám

Pokud chcete vyzkoušet, co pampeliška dokáže, dejte přednost prověřeným zdrojům. Rostliny sbírané v běžných podmínkách téměř vždy obsahují kromě prospěšných látek také zbytky pesticidů, hnojiv nebo exhalací. Pampeliška patří k bylinám, které snadno absorbují zejména těžké kovy jako olovo, kadmium a měď. Kvalitní dodavatelé sušených bylin se musejí prokazovat patřičnými certifikáty a laboratorními zkouškami. Jen ony zaručí čistotu materiálu a jejich naprostou zdravotní nezávadnost.

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »