+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 300 Kč a máte je zdarma.
 
300 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manutea.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

 

 

 

DTest


Heureka - ověřeno zákazníky

BIOČisticí čaje: Podpoří zdraví, uklidní mysl

24. 3. 2020 3 minuty čtení
Že mají byliny velkou moc, není třeba připomínat. Důkazy najdeme ve starých herbářích i v závěrech moderní fytoterapie. Jednou ze schopností, pro které se jejich kouzla ani dnes nevzdáváme, je takzvané čištění. Nejde o to, způsobit „průvan ve střevech“, ale jemně podpořit správnou funkci všech orgánů. A tím napomoci přirozené schopnosti těla detoxikovat se.

Co umí naše tělo samo

3 principy detoxikace

Poznatky o očistě těla vycházejí z ajurvédy, pracovali s nimi starověký lékař Hippokratés i alchymista, astrolog a lékař Paracelsus (zakladatel novodobého lékařství). Na tisíciletých zkušenostech učenců i léčitelů byly definovány tři principy detoxikace.
První zahrnuje odstranění toxinů z těla a zabránění jejich dalšímu přijímání.
Druhý doporučuje využití bylinných terapií, a to jak vnitřně, tak zevně.
A třetí princip popisuje potřebu podpořit úsilí těla v přirozeném zbavování se škodlivin. Mantra zdravého životního stylu tedy zní: Respektujme přírodní pochody a procesy, podporujme je a pracujme s nimi.

V oblasti bylin a lidového léčitelství snad není kontroverznější téma, než celková očista organismu. Zaručené tipy, jak shodit pár kil, vrátit se do kondice, zlepšit kvalitu pleti a zbavit vnitřní orgány toxinů plní stránky časopisů a webů takřka celoročně. A přitom detoxikace by neměla být nic jiného než „proces odstranění nebo zneškodnění toxické látky“, jak uvádí Wikipedie s tím, že „probíhá fyziologicky automaticky … cílem je vyloučení dané chemické látky“.

Potvrzuje to ostatně i závěr Harvard Medical School: „Máme tendenci zapomínat, že naše tělo je vybaveno vlastním detoxikačním systémem, který zahrnuje… kůži, dýchací a imunitní systém, střeva, játra a ledviny.“ Podtrženo a sečteno – zdravý člověk by se měl zaměřit na udržení svého samočisticího systému. A to zdravou stravou, přiměřeným příjmem tekutin, pravidelným cvičením, dostatečným spánkem a doporučenými lékařskými prohlídkami.

Mluvme tedy o očistě a spolehněme se nejen na vlastní ozdravné pochody, které se v těle odehrávají, ale také sílu bylin, jež je nastartuje a povzbudí. Není přeci náhodou, že po tisíce let zařazují lidé na konci zimy takzvaný půst. Změna ročního období, ale třeba i příprava na zvýšenou fyzickou či psychickou zátěž (máme na mysli například blížící se pracovní vypětí, očekávané těhotenství, vrchol sportovní sezony) si žádají úpravu stravy, vyvážení pitného režimu, spánkovou hygienu a řadu dalších kroků. Nalaďte se na nový rytmus.

Jak nám pomohou bylinky

Mezi osvědčené byliny pro přípravu čajů patří kopřivazelený čajmátarooibos nebo ostropestřec. Každá z nich umí něco speciálního. V případě kopřivy se spolehněte na pomoc při urologických obtížích, artritidě, anemii, menopauze a infekcích. Zelený čaj podporuje mozek, ničí bakterie v dutině ústní, vyrovnává hladinu cukru v krvi. Máta upravuje zažívání, pomáhá při problémech dýchání, posiluje imunitu… A tak bychom mohli pokračovat na dalších desítkách řádků.

Vyvážené kombinace s vyladěnými chutěmi nabízejí bylinné čajové směsi. Několik jsme namíchali tak, aby prospěly orgánům pečujícím o očistu. Tedy především játrům, ledvinám, slezině, střevům. Právě ony filtrují krev a zbavují ji cizorodých látek, které odvádějí z těla ven. Tedy čistí, chcete-li detoxikují.

Za pozornost stojí třeba svěže mátový Pravý čas na detox s BIO Senchou bez kofeinu. Druhým, zákazníky oblíbeným, pomocníkem je Přírodní bylinná směs detoxikační kombinující zelené čaje, zelený rooibos, Yerba Mate, citronovou trávu. Citronová chuť a povzbuzující schopnosti Mate se osvědčí při jakékoli příležitosti. A do třetice můžeme doporučit po švestkách lahodné Yerba Mate detox. Meduňka, ostropestřec a Mate vás postaví na nohy.

Když rozum selhává

Na závěr snad jen krátká zmínka o případech, ve kterých zdravý rozum převálcuje vidina rychlého zisku. Mnohé způsoby „detoxikace“ lze považovat za nebezpečné (agresivní diety, střevní sprchy, zařazení natrium sulfátu do stravy), některé za zanedbatelně účinné (zázračné pilulky, krémy na chodidla). Pro některé celebrity, jako třeba Gwyneth Paltrow či Oprah Winfrey, se stal detox velkým byznysem. Slovem „toxiny“ se přitom doslova zaklínají. Enzard Ernst, emeritní profesor anglické Exeter University se v listu The Guardian vyjádřil, že tento způsob detoxikace je „… jakýsi klíč k tomu, co bychom měli všichni rádi – jednoduchý prostředek, který nás osvobodí od našich hříchů.“

Kdo však vidí dál než na špičku vlastního nosu, tomu dojde, že rychle a zaručeně funguje v životě máloco. Lépe, než propadnout módním trendům, je sáhnout po osvědčené přírodě. Bylinné čaje neobsahují barviva, plnidla ani jiné látky zvyšující jejich atraktivitu. Jsou skvělé právě proto, že jsou bez pozlátka. Zkrátka takové, jaké je vyrobila samotná příroda.

Vybrané zdroje:

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/dec/05/detox-myth-health-diet-science-ignorance

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-dubious-practice-of-detox

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »