+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manutea.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

 

 

 

DTest


Heureka - ověřeno zákazníky

BIO4. Proč dát přednost sypanému čaji před porcovaným

10. 4. 2018 4 minuty čtení
V nejedné rodině propukl zásadní spor – budeme kupovat čaje v barevných krabičkách po dvacetikoruně, nebo si vybereme z bohaté nabídky kvalitních sypaných čajů? Počet lidí, kteří mají jasno, rok od roku roste. Podle posledních průzkumů se celá polovina řídí při nákupu potravin jakostí, jen třetina preferuje cenu. Přibývá také těch, kterým záleží na zemi původu.

Při koupi čaje máme několik možností volby. Zákazníkům začíná svítat - kvantita nikdy nepřekoná kvalitu.

Proč stále více lidí kupuje sypaný čaj?

1. Sypaný čaj je tradiční

Historicky tady byl dříve samozřejmě čaj sypaný. Mnohem dříve. Volné čajové lístky se používaly k přípravě vynikajících nápojů už před dvěma tisíci lety. Jejich výběru byla věnována mimořádná pozornost, každému lístečku se dostalo výjimečné péče a ručního zpracování. To až posledních sto let pořád někam spěcháme. Produktem našich rychlých životů jsou i čajové sáčky – nejdříve šité z drahého mušelínu, pak levnější gázy, momentálně z papíru. Je s nimi ale trochu potíž - v některých případech mohou měnit chuť čaje a velmi často obsahují méně kvalitní nebo značně nekvalitní čaje. Ale také je jisté, že ve většině případů obsahují méně kvalitní nebo značně nekvalitní čaje. Musejí totiž obstát na obrovském trhu, kde se hraje hlavně o zisky. A to je důvod, proč dává stále více lidí přednost čajům sypaným.

2. Nad šálkem skutečného čaje hledáme klid

Kdo má rád život, vychutnává si každý okamžik. Zdravý životní styl a péče o tělo i duši nám velí čas od času zpomalit. Příprava zářivého a omamně vonícího čaje může být chvílí, kdy se koncentrujeme na vlastní myšlenky, odfiltrujeme každodenní starosti. Hodit pytlík do hrnečku mezi mytím nádobí a přepínáním televizních programů není totéž, jako nasypat drobné perly Gunpowderu do skleněné konvičky a přelít je horkou vodou. Pohled na jejich rozvíjení, stoupání k hladině a následné snášení se ke dnu vydá za půl hodiny u psychologa.

3. Čaj je prostředníkem nových přátelství

Čajová kultura má v naší zemi velmi silnou základnu. Patří k dobrému tónu znát základní druhy čajů, jejich účinky, místo pěstování i chuť. Hovory u čaje by se totiž měly točit jen kolem příjemných věcí. A tím zelené zahrady, filozofie staré Číny nebo tajemství výroby jasmínového čaje jistě jsou. Posezení s přáteli lze prostřednictvím sypaných čajů povýšit na nevšední zážitek.

4. Kdo je chytrý, nakupuje kvalitu

Čaj pijeme proto, že nám chutná. A chutná nám, když obsahuje mladé výhonky, velké listy, dobře zpracovanou sklizeň. Podle závěrů Ústavu vegetabilních potravin a rostlinné produkce VFU Brno nedosahují porcované čaje, co se týká aromatických látek, kvality sypaných. Jejich senzorická jakost pokulhává. Martina Ošťádalová říká: „U sypaných čajů přesně známe zpracovatele, pěstební oblast, která má vliv na kvalitu, a takzvané sběrové formule, což jsou předpisy, podle kterých se čajové lístky sklízejí.“

5. Blíž k přírodě, blíž k čaji

Všelijaké čtvercové, kulaté a pyramidální sáčky nikdy neposkytnou možnost nasypat si čaj do dlaně, prohlédnout si jeho strukturu, zapamatovat barvu tipsů, ohmatat jednotlivé lístečky. Je to škoda. Jsou totiž nádherné. Kdo někdy otevřel čajový sáček, dost možná našel jenom čajový prach, takzvaný dust. Je levný, pochází z lístků nízké kvality a rychle uvolňuje třísloviny. Čaj je pak drsný až nepříjemný. A ještě jednu nevýhodu sáčky mají – pokud jsou ploché, čajové lístky v nich nemají dost místa k rozvinutí.

6. Assam, Cederberg, Mokalbari, Yunnan, Fujiyama…

Vím, co piju. Jedna ze zásad zdravě uvažujícího člověka přesně cílí na dilema mezi čajem sypaným a porcovaným. V nekonečných regálech obchoďáků najdeme desítky druhů čaje. Když ale budeme chtít vědět, odkud pochází, narazíme na obecné pojmy jako Čína nebo Indie. A to je skutečně málo. Tak jako vyhledáváme regionální potraviny, mělo by nám záležet na původu čaje, který pijeme nebo připravujeme přátelům a rodině.

7. Objevovat nové chutě a vůně je zábava

Zorientovat se na trhu s porcovaným čajem není jednoduché. Odlišit kvalitu od braku stojí mnoho úsilí a bádání. V případě sypaných čajů jsou ale na výběr stovky variant v nejvyšší jakosti. Můžeme sáhnout po čistých sortách stejně jako aromatizovaných čajích. K dispozici jsou i takzvané nečaje (Rooibos, Honeybush), mnoho druhů ovocných čajů a přirozeně bezkofeinových variant.

8. Původ čaje je pro nás důležitý

Světové plantáže poskytují na své čaje záruku kvality. Stvrzují ji certifikátem a značkou, která se objevuje na každém balení. Cejlonské čaje jsou opatřeny obdélníkovým logem se lvem, indický Darjeeling používá kulatý znak s profilem hlavy ženy, která drží v prstech větvičku čajovníku. Každý, kdo nabízí kvalitní čaj, by se měl certifikátem jeho původu prokázat.

10. Ovoce z čaje nechceme vyhazovat

Skvělá zpráva! Ovoce ze sypaných čajů je vhodné ke konzumaci. Využijeme tedy všechny cenné látky a obohatíme jídelníček o potřebnou vlákninu. Nic nevyhazujeme, nesplachujeme. Koloběh přírody se uzavře.

11. Radu hledáme u odborníků, ne v anonymním supermarketu

Vyhledávání, dovoz, míchání a prodej sypaných čajů je pro většinu dobrých obchodníků koníčkem. Zákazník není anonymní postava, jeho dotazy neotravují a přání bývají vyslyšena. Zavedený a schopný prodejce pomůže s výběrem, vysvětlí přípravu čaje a doporučí možnosti případného dochucení či připojí recepty na ledové čaje. Neztrácí o klienty zájem, stále inovuje a sleduje trendy. Informuje o novinkách, rozšiřuje nabídku. K objednávce přidá jako poděkování malý dárek. A pořád se usmívá.

Chcete si přečíst 7 kapitol o čaji později?

Nechte si bezplatně zaslat PDF na Váš e-mail.

Zaslat PDF

 

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »