+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 300 Kč a máte je zdarma.
 
300 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manutea.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

 

 

 

DTest


Heureka - ověřeno zákazníky

BIO6. Sypaný čaj nesnáší světlo, vlhko a pachy. Neubližujte mu

10. 4. 2018 3 minuty čtení
Pořídili jste si sypaný čaj od nejlepšího dodavatele, v nejvyšší kvalitě. Přesypete ho do krásné skleněné dózy s víčkem, aby se na kuchyňském parapetu hezky vyjímal. Všichni uvidí, že jdete s dobou, nepijete žádné břečky a dbáte na zdravý životní styl. A přitom děláte jednu chybu za druhou a exkluzivní čajové lístky, kterým byla věnována mimořádná péče, měníte na trávovou drť bez chuti a zápachu.

Takže, jak na to?

Sucho a tma, dvě nejdůležitější podmínky zachování kvality čaje

Sypaný čaj je mimořádně náchylný k nasávání pachů. Už při sklizni je česačkám zakazováno používat parfémy, kouřit nebo dokonce jíst ostrá jídla. Proto čaj nikdy neukládejte vedle koření nebo aromatických potravin. Stejně citlivý je na vlhko. Pokud je mokrý, začne se rozpadat a ztrácí na hodnotě. Nedávejte ho ani do ledničky - neustálé otvírání lednice způsobuje změnu vlhkosti prostředí. To snižuje životnost čaje a může být i příčinou jeho plesnivění. Postarejte se, aby se k čajovým lístkům nedostalo světlo. Jeho vlivem ztrácejí barvu a rafinované aromatické látky. Nálev pak působí mdle a fádně. Minimalizujte přístup vzduchu. Jeho působením přichází čaj o chuť.

Zelený čaj si žádá rychlou spotřebu

Nefermentované čaje se sbírají ručně a neprochází žádnou chemickou přeměnou (oxidace). Proto je jejich trvanlivost nejkratší. Nejkvalitnější a nejaromatičtější jsou čtyři měsíce od sklizně. Poté jejich chuť slábne. Správným skladováním ale můžete čerstvost prodloužit. Zelený čaj musí být vždy uzavřen do tmavé vzduchotěsné nádoby. Nikdy ho nenechávejte na světle. Pro delší životnost zelených čajů se používá zipové, hermeticky uzavíratelné balení. Pokud čaj uzavřete v sáčku, přesvědčte se, že je v něm pouze minimum vzduchu.

Černému čaji a Oolongu sluší zralost

Zatímco zelený čaj má kratší životnost, u čajů bílýchčernýchOolongů je to přesně naopak. Mohou být uchovávány po delší dobu a dokonce jim to prospívá. Mnoho čajových expertů dává přednost vyzrálé chuti bílého čaje, staršímu čaji černému nebo Oolongu. Existuje přesvědčení, že stářím čajové lístky změknou a jejich chuť se zintenzivní. Obecně je doporučováno pít černé, bílé čaje a Oolongy v průběhu dvou let. Vzhledem k délce trvanlivosti je uchovávání poměrně jednoduché. Chraňte čaje před slunečním zářením, oddělte od aromatických potravin a koření, udržujte je v suchu. Naše doporučení: Dělejte si v průběhu času poznámky. Zapisujte, jak čaj chutnal po měsíci od koupě, po půl roce, po dvou letech. Budete mít perfektní srovnání, které vám pomůže vytvořit si vlastní čajové preference.

Pro výjimečný Pu Erh platí výjimečná pravidla

Pu Erh je skutečným originálem. Způsob zpracování čajových lístků je dodnes opředen tajemstvím, chuť si zaslouží pozornost všech čajových znalců. Pro jeho uchování platí přesný opak toho, co jste četli výše. Čím starší Pu Erh je, tím je jeho chuť plnější a nálev tmavší. Skladujte ho tak, abyste umožnili stálé proudění vzduchu. Pokud máte čaj v sáčku, nechte ho polootevřený. Pu Erh můžete také nasypat do keramické nádoby. Eliminujte silné okolní pachy, změnili byste jeho výslednou chuť. Udržujte stabilní vlhkost. Suché prostředí nedovolí čaji zrání, vysoká vlhkost může zapříčinit plesnivění. Pokaždé, když si Pu Erh uvaříte, bude chutnat trochu jinak. Při dobrém skladování zpozorujete jeho stále se měnící charakter, pro který je tak oblíbený.

Chcete si přečíst 7 kapitol o čaji později?

Nechte si bezplatně zaslat PDF na Váš e-mail.

Zaslat PDF

 

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »