+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manutea.cz

Proč zboží od nás?

 • Doprava zdarma od 1 000 Kč
 • Spokojených zákazníků
 • Dodání obvykle do 48 hodin

 

 

 

 

DTest


Heureka - ověřeno zákazníky

BIO3. Jak zatočit se stresem jednou provždy

10. 4. 2018 4 minuty čtení
Na pití čaje je vždy vhodná doba – prohlásil Lewis Carrol, spisovatel, který dal světu Alenku v říši divů. A my musíme souhlasit. Čaj dokáže nejen výborně nakopnout a pomoci překonat těžké ráno nebo unavené odpoledne. Umí i hodit do pohody, zrelaxovat a přivolat osvěžující spánek. Stačí si vybrat ten pravý.

Kocovina, nevyspání, malé děti?

Pro povzbuzení a osvěžení se nejvíce hodí prémiové sypané čaje s vysokým obsahem kofeinu (tein). Na rozdíl od porcovaných neobsahují žádný prach ani rezidua z výrobních linek, jsou naprosto čisté a v mnoha případech i BIO. Abychom jejich skvělé vlastnosti využili na maximum, necháme je louhovat tři až pět minut. To bohatě stačí k vyplavení kofeinu a zároveň se nezačnou masivně uvolňovat třísloviny, které jejich účinky tlumí.

K zahnání únavy:

 1. Assam - černý čaj ze severovýchodní Indie má plnou a svěží chuť s výrazným nasládlým aroma. Přidává se do snídaňových čajů, protože zajistí rychlé probuzení.
 2. Gunpowder - zelená perla od nejzkušenějších čínských pěstitelů. Žádné kalorie, maximum kofeinu. Prostě klasika, která nezklame.
 3. Golden Monkey - pro Čínu trochu netypický černý čaj, zato našlapaný povzbuzujícími látkami.
 4. English Breakfast - speciální černý čaj z Cejlonu. Tmavý a velmi silný, výborný k raketovému nastartování.

Duševní činnost si žádá jemné povzbuzení

Když sedíte dlouhé hodiny před prázdným monitorem, když hledáte nápad na nový projekt, když jste unaveni jednotvárností pracovních dní… pak sáhněte po zeleném čaji. Vyniká lahodně osvěžující chutí a ve většině případů i nižším podílem kofeinu.

Pro chvíle, kdy potřebujete zapojit mozek:

 1. Fog Tea - čínská nádhera se středním množstvím kofeinu a velmi jemnou svíravostí. Čaj z mlhy můžete pít celý den, každý měsíc, dlouhá léta.
 2. Bi Hing Lou - špičkový zelený čaj z čínských hor. Tekuté občerstvení s mimořádným vlivem na dobrou náladu.
 3. Japan Gyokuro - pro vzácné chvíle filozofování a meditací. Jeho chuti byl přiřazen samostatný název. Tento čaj není ani sladký, slaný, hořký nebo kyselý, je prostě umami.
 4. Oolong - polozelená dobrota je jako dělaná pro studenty ve zkouškovém období. Podporuje paměť a zahání chuť jít „na jedno“.

Hoďte nohy na stůl a odpočívejte

Po příchodu z práce bychom se nejraději někam na chvíli zašili. Přepnout myšlenky, rychle zrelaxovat. Zřejmě pro tyto případy rostou na světě čaje se schopností uvést náš mozek do módu: Jsem v pohodě.

Čaje nečaje k dvacetiminutovému relaxu:

 1. Pu Erh - říkají mu Červené zlato nebo Čínský penicilin. Proces jeho výroby je opředen tajemstvím, jisté je pouze to, že po prvním šálku budete v klidu, i kdyby kolem vás padaly trakaře.
 2. Rooibos – sladké potěšení z jižní Afriky neobsahuje žádný kofein. Vařte ho sobě i dětem, vaše domácnost se promění v oázu úsměvů a pohody.
 3. Honeybush – atraktivní medový „čaj“ je zárukou skvělých zážitků. Chutná studený i horký, lidem v rekonvalescenci, malým dětem, těhotným a kojícím ženám.

Mlsný jazýček potřebuje péči

Ovoce je dobré. Bylinky a koření taky. Zapomeňte na supermarket a nezralé banány, nahnilé broskve nebo chemikáliemi napuštěná jablka. Kdo ví, co je dobré, zalije si horkou vodou jakostní ovocné čaje. Polechtá mlsný jazýček, vpraví do těla vitaminy a zrelaxuje jedna báseň.

Ovocné potěšení na každý den:

 1. Ovocný čaj s ibiškem - má senzační zdravotní účinky a luxusní chuť. Je míchán z velkých kusů skutečného ovoce, neobsahuje náhražky ani syntetická aromata. Prostě příroda sama.
 2. Ovocný čaj bez ibišku - speciálně pro maličké děti nebo lidi citlivé na ibišek. Luxusní chuť a vůně vás zanese nejkratší cestou do pohádky.

A nakonec – je libo malý čajový rituál?

Kdo chce dát pití čaje filozofický přesah a skutečně si u něj odpočinout, pro toho je tady 7 zásad Cesty čaje. Sestavil je před pěti sty lety Sen no Rikjú. Pokud je interpretujeme na dnešní dobu, můžeme v nich najít výbornou nápovědu, jak u čaje nabrat nové síly, zahodit stres a relaxovat.

 1. zásada: Udělej lahodnou misku čaje Ať už si čaj připravujeme pro sebe nebo čekáme hosty, měli bychom věnovat jeho výběru velkou pozornost. Podle toho lze usoudit, nakolik nám na osobě, pro kterou čaj chystáme, záleží.
 2. zásada: Urovnej dřevěné uhlí tak, aby se v něm ohřála voda Čajový mistr musí umět zacházet s dřevěnými uhlíky. Jejich rozmístění je důležité pro rychlý ohřev vody. Naše volná interpretace: Připravte si všechny potřeby pro vaření vody, abyste neztráceli čas jejich hledáním nebo pomalým nahříváním.
 3. zásada: Květiny uprav tak, jak rostou na louce Tady se mistr pozastavuje nad japonským uměním úpravy květin – ikebana. Rostliny určené pro čajovou místnost se nazývají čabana. Jejich aranžmá jsou prostá, elegantní a vyzdvihují krásu přírody. Pokud se chystáte strávit nějaký čas s čajem, nezapomeňte, že vaše okolí by mělo být harmonické. Je nanejvýš příjemné relaxovat s pohledem upřeným na živou květinu.
 4. zásada: V létě vyvolávej zdání chladu, v zimě tepla Je nesmírně osvěžující, když se v parném létě můžeme kochat pohledem na zurčivou vodu nebo alespoň orosené oblázky. Stejně tak v zimě se rádi zahřejeme – pocit tepla navodí tmavé barvy čajového nádobí nebo měkké světlo lampy.
 5. zásada: Konej vše s předstihem Japonci jsou svou přesností a dochvilností proslavení. Můžeme se od nich učit, a proto je dobré být i u čajového obřadu spolehlivý a respektovat čas.
 6. zásada: Buď připraven na déšť Prakticky měl mistr na mysli, že i krásný den se může změnit. Pro případ deště by měl být hostitel vybaven deštníky a obuví, aby se mohli jeho hosté procházet po zahradě i při změně počasí. Podíváme-li se na tento bod s nadhledem, je jasné, že nám říká: Život je plný změn, přijímej je a buď jim otevřen.
 7. zásada: Měj ohled ke každému, v jehož společnosti se ocitneš Je to jednoduché – kdokoli bude vaším hostem, buďte s ním v harmonii. Zažijete tak pocit sounáležitosti s lidmi, přírodou, vesmírem…

Chcete si přečíst 7 kapitol o čaji později?

Nechte si bezplatně zaslat PDF na Váš e-mail.

Zaslat PDF

 

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »