+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manutea.cz

Proč zboží od nás?

  • Doprava zdarma od 1 000 Kč
  • Spokojených zákazníků
  • Dodání obvykle do 48 hodin

 

 

 

 

DTest


Heureka - ověřeno zákazníky

BIO



1. Jak rozeznat čaj od kvalitního čaje?

10. 4. 2018 5 minut čtení
Když hledáme kvalitu, měli bychom poznat trh. Kdo se aktivně zajímá o dění kolem sebe, nepodlehne tak snadno líbivým obalům a reklamním výkřikům na billboardech. Také v čajích existuje mnoho rozdílů. Čaj většinou nelze jednoduše třídit a porovnávat podle jednoznačných kvalitativních stupňů. Každý je totiž v něčem unikátní.

Jestli je ale kvalitní, poznat můžeme. Stačí věnovat pozornost druhu, způsobu prodeje, vzhledu a balení.

Nálevový sáček nebo sypaný čaj? Jak je libo

První věc, která může o kvalitě čaje vypovídat, je forma, v jaké se prodává. V pytlíku nebo sypaný… to je, oč tu běží. Nálevové sáčky mají jednu zásadní výhodu – k přípravě nápoje nepotřebujete lžičku ani sítko. Tím výčet končí. Samozřejmě nepopíráme, že i porcovaný čaj může být kvalitní. Jde ale spíš o světlé výjimky. Většinou, ale sáčky bohužel obsahují jen čajový prach, čaje jsou dochucované umělými aromaty, barvené umělými barvivy, často hodně přesušené a i několik let staré. Pokud přemýšlíte o čajích kvalitních, které kromě zahnání žízně vnesou do vašeho života radost, zaměřte se na sypané. I mezi nimi najdete rozdíly. V jakostních třídách, ceně, skladování…

Čaj z drogerie? Raději ne

Uskladnění sypaného čaje má na kvalitu zásadní vliv. Velká část kamenných prodejen ho uchovává ve skleněných dózách. Kontakt se světlem čajovým lístkům vůbec neprospívá. Ztrácejí barvu i aroma, předčasně stárnou. Čaj by měl být skladován v suchu, bez možnosti natáhnout cizí pachy, bez přístupu vzduchu a především bez kontaktu se sluncem a denním světlem. Takže do voňavé drogerie nebo prosluněné cukrárny si pro něj raději nechoďte. Kvalitu velmi ovlivňuje také stáří čaje. Při dodržení výše uvedeného si dokáže své vlastnosti zachovat po mnoho měsíců (podle druhu). Zaleží pak, jak dlouho prodejce čaj skladuje. Pravidelný dovoz z plantáží po menších množstvích se samozřejmě prodraží. Na druhou stranu – určitě dáte před vyčpělou zaprášenou sušinkou bez chuti a zápachu přednost čerstvému a voňavému čaji.

Pořádný obal? Rozhodně

Balení by mělo být takové, aby chránilo čaj od okolního vzduchu, od cizích pachů a světla. Nejkvalitnější čaje jsou dodávány v hermeticky uzavíratelných sáčcích zabraňujících přístupu světla. Při otevření sáčku se přesvědčte, zda čaj působí čerstvým dojmem, má přirozenou vůni a svěží vzhled. Pokud nevoní, pak se zcela jistě jedná o čaj starý. Ještě horší možností je, když v něm rozpoznáte cizí pachy nebo zatuchlinu. Vůně čaje by měla být příjemná a nedráždivá. A pozor: Čaj musí vonět dříve, než se zalije vodou! Například zelený čaj by měl mít lehkou, svěží a uklidňující vůni. Vůně černého čaje je nasládlá, s tóny květin. Vždy pečlivě studujte, jakou vůní je čaj charakteristický a zda popis odpovídá skutečnosti.

Čím drobnější, tím lepší? Kdepak

Čajové lístky by měly být celé a neporušené. Hořkost čaje pochází většinou z polámaných lístků, a ty jsou také známkou strojově sklízených čajů. Mějte však na paměti, že vybrané čaje, a to zejména černé, jsou lámané záměrně. Důvodem je dosažení silnějšího nálevu. Také některé Oolongy jsou v tomto smyslu upravovány, stejně tak čaje lisované. Čajový lístek musí vypadat na první pohled čerstvě, mít svěží a plnou barvu. Po promnutí mezi prsty musí působit celistvě a neměl by se rozpadat. Nejkvalitnější čaje jsou ručně tříděné, aby se z nich odstranily polámané lístky, stonky a větvičky, které nijak chuti čaje nepřidají. Výjimku tvoří japonský čaj Kukicha. V žádném případě by sypaný čaj neměl připomínat prach. Takzvaný „Tea dust“ je sice běžně prodávaný, ale primárně se používá do laciných balených čajů.

Na vzhledu (ne)záleží? Ale ano Tvar lístků se u různých druhů čajů liší. Lístek by měl být čistý a upravený, nebo rovnoměrně stočený. Lístky a výhonek mají být vždy v celku. Taková podoba totiž prokazuje, že byly použity mladé lístky a čaj bude mít plnou a vyváženou chuť. Nejkvalitnější jsou v tomto smyslu výhonky s jedním lístkem, pak se dvěma, třemi atd. Neúplné lístky a výhonky jsou znakem nízké kvality.

Na vzhledu (ne)záleží? Ale ano

Tvar lístků se u různých druhů čajů liší. Lístek by měl být čistý a upravený, nebo rovnoměrně stočený. Lístky a výhonek mají být vždy v celku. Taková podoba totiž prokazuje, že byly použity mladé lístky a čaj bude mít plnou a vyváženou chuť. Nejkvalitnější jsou v tomto smyslu výhonky s jedním lístkem, pak se dvěma, třemi atd. Neúplné lístky a výhonky jsou znakem nízké kvality.

Ovoce s certifikátem? Jistě

Ovoce a bylinky, které jsou používány do ovocných čajů a čajových směsí, se kupují v různých jakostních třídách a za různé ceny. Nikdo by nejedl ovoce shnilé, nezralé nebo podivně upravené. Není důvod kupovat ho v čaji. Jakostní sypané čaje obsahují kvalitní certifikované ovoce usušené bez chemických přípravků a konzervantů. Svěže vypadající kousky jsou sušené lyofilizací, tedy mrazem. Zachovávají si čerstvost a až 90 procent vitaminů. Když si čaj připravíte, ovoce vypadá jako právě sklizené. Neváhejte a pusťte se do něj lžičkou! Totéž platí pro byliny. Neměly by obsahovat zbytky chemického ošetření a hnojení ani těžké kovy. Věnujte pozornost také složení čajů. Některé jsou míchány jen ze sušených jablečných slupek a ibišku. V těch nejchutnějších ale najdete celé kusy opravdového a šťavnatého ovoce.

Jde to bez chemie? Samozřejmě

Pokud máte dojem, že co je dobré, není zdravé, pak se v případě kvalitních čajů mýlíte. Sypané čaje od skutečně zkušených dodavatelů chutnají skvěle a přitom nejsou zatíženy žádnými zdraví ohrožujícími látkami. A to, i když jsou v některých případech aromatizované. Důležité je, jaké aroma bylo zvoleno. Dokáže totiž obrovským způsobem ovlivnit kvalitu směsi a vyváženost chutí. Ptejte se, čím byl čaj aromatizován! Syntetické aroma – vyráběno chemickou cestou z chemických látek. Přírodně identické aroma – vyráběno chemickou cestou z přírodních zdrojů. Přírodní aroma – zcela přírodní aroma.

Dokud to barví, je to čaj? Chyba lávky

Pryč jsou doby, kdy se jeden sáček porcovaného čaje používal tak dlouho, dokud alespoň trochu obarvil vodu. Je ale pravdou, že jakostní čaje lze zalít dva až pětkrát. Barva by měla být vždy jasná a čirá (výjimkou jsou bylinné a ovocné čaje). Správně připravený kvalitní sypaný čaj je průzračný, krásně a přirozeně voní, chutná čerstvě, měkce, ne zatuchle. Takový stav je dosažitelný i při více nálevech. Pokud po zalití čaj vůni postupně ztrácí, pak se jedná o čaj problematické kvality. Nejvíce vypovídající ukazatel kvality je samotná chuť. Dobrý čaj nemá žádnou nepřirozenou pachuť. Zelený čaj chutná čerstvě, ne zatuchle, není příliš ostrý. Černý čaj chutná plně a svěže, silněji než zelený. Je dobré chuť čaje porovnat s udávanou charakteristikou. Jednotlivé čaje se od sebe mohou velmi lišit. Například Pu Erh má chuť zcela specifickou.

Výjimky potvrzují pravidlo? Jak jinak

Je dobré srovnávat vzhled lístků, barvu nálevu, chuť i vůni čaje s informacemi uváděnými na obale nebo v e-shopu. Ale i tady existují výjimky. Poučený čajomilec dokáže odlišit špičkovou kvalitu od průměru a podprůměru. Studujte, ptejte se. A hlavně si vyberte toho nejlepšího dodavatele. Poznáte ho podle podrobného popisu čajových položek a vstřícnosti, s jakou se bude věnovat vašim dotazům.

K čemu jsou všechny ty zkratky? Aby byl v čajích pořádek

Černé indické, nepálské cejlonské čaje jsou často označovány hodně nejasnými až tajemnými písmeny, která mají za cíl kvalitativní zařazení.

Základní dělení podle kvality:

  • P – Pekoe (čajové lístky)
  • B – Broken (zlomkový čaj)
  • F – Fanning (čajová drť)
  • D – Dust (čajový prach)

Při troše zjednodušení si lze značky u kvality PEKOE indických čajů vyložit takto:

  • SFTG/S/FOP (speciální a raritní čaj)
  • FTGFOP (výjimečný čaj)
  • TGFOP (opravdu velmi kvalitní čaj)
  • FOP (výborný čaj výborné chutě i vůně)
  • OP (velmi dobrý čaj)
  • P (průměrný čaj)
  • PS (podprůměrný čaj)

U celolistých čajů je značení následující:

  • SFTG/S/FOP (Special Fine Tippy Golden / Silver/ Flowery Orange Pekoe)
  • FTGFOP (Fine Tippy Golden Flowery Orange Pekoe)
  • TGFOP (Tippy Golden Flowery Orange Pekoe)
  • GFOP (Golden Flowery Orange Pekoe)
  • FOP (Flowery Orange Pekoe)
  • OP (Orange Pekoe)
  • PEK nebo P (Pekoe)
  • PS (Pekoe Souchong)
  • S (Souchong)

U zlomkových čajů můžeme rozlišovat:

  • SFTGFBOP (Special Fine Tippy Golden Flowery Broken Orange Pekoe)
  • FTGFBOP (Fine Tippy Golden Flowery Broken Orange Pekoe)
  • TGFBOP (Tippy Golden Flowery Broken Orange Pekoe)
  • GFBOP (Golden Flowery Broken Orange Pekoe)
  • FBOP (Flowery Broken Orange Pekoe)
  • BOP (Broken Orange Pekoe)
  • BP (Broken Pekoe)
  • BPS (Broken Pekoe Souchong)

 

Chcete si přečíst 7 kapitol o čaji později?

Nechte si bezplatně zaslat PDF na Váš e-mail.

Zaslat PDF

 

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »