+420 777 707 586 (Po-Pá 7-17 hod.)
0 Ks
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
Neplaťte poštovné! Přidejte 1 000 Kč a máte je zdarma.
 
1 000 Kč

Potřebujete poradit?

Kontaktujte Petru!
+420 777 707 586
petra@manutea.cz

Proč zboží od nás?

 • Doprava zdarma od 1 000 Kč
 • Spokojených zákazníků
 • Dodání obvykle do 48 hodin

 

 

 

 

DTest


Heureka - ověřeno zákazníky

BIOAjurvéda a čajové mámení

27. 2. 2024 5 minut čtení
Ajurvéda je aktuálně na vrcholu zájmu. Nejde ani tak o konkrétní způsob zbavení se neduhů, ale o komplexní balíček doporučení a fyzickou, duševní, sociální a spirituální harmonii. Volně by se dalo toto slovo přeložit jako „věda o životě“. Co si šálek po šálku přičarovat pocit zdraví a pohody? Víme, jak na to.

Permanentní nepohodlí

 • Lednice plná polotovarů?
 • Zablokovaná záda a hučení v uších?
 • Vztahy s rodiči jako na houpačce?
 • Nedůtklivost, o které mluví půlka města?
 • Záchvaty mamonu?
 • Sexuální energie na nule?
 • Nezkrotná touha po cukru?
 • Emoční a názorová nestabilita?

Ajurvéda může být nápomocná při hledání stabilního bodu v životě, abyste konečně našli pevnou půdu pod nohama a byli si jistí každým svým rozhodnutím, cítili se komfortně ve vlastním těle, budovali zdravé vztahy, věřili si. Postupnými krůčky se můžete přibližovat k vnitřnímu klidu. A začít byste měli čaji. Nápoj, který je nedílnou součástí každého dne, dokáže při správném složení divy. Ajurvédské čaje jsou bohaté na adaptogeny – byliny posilující odolnost vůči stresu, který je častým spouštěčem mnoha zdravotních komplikací a blokátorem pravidelného očištění těla a přísunu energie.

Čajová pravidla

Ajurvéda vás zpomalí a naučí vás procítit každý okamžik, abyste si uvědomili jeho důležitost. To neznamená dramatické změny v životě, ale především čas. Na začátku třeba jen deset nebo patnáct minut na to, abyste si v klidu vychutnali šálek čaje, procítili jedinečnou harmonii chutí a nechali bylinky působit. Zdá se to jako malichernost, ale řízený klid není samozřejmost a vyžaduje cvik.

Výběr bylin

Těkáte očima ze strany na stranu a snažíte se z regálu s čaji vybrat ten pravý? Takhle ajurvéda nefunguje. Nejde o chuť ani o vůni. Ale o jedinečné zdravotní benefity jednotlivých bylin. Nevýhodou každé z nich je časová náročnost. Nespasí vás na první dobrou. Měli byste jim dát alespoň dva týdny, aby se mohly prosadit a ukázat, co v nich skutečně je. Na druhou stranu záleží na citlivosti jedince, na předchozích zkušenostech, na míře zanedbání těla a duše, na tělesné konstituci a přidružených nemocech. Zatímco jeden pocítí účinky hned, druhý si bude muset počkat.

Skutečné hvězdy

Ajurvédských bylin je poměrně dost, ale nad tuto pětici těch nejsilnějších není. Při dlouhodobém užívání mají prokazatelné výsledky a chuť si zaslouží plný počet bodů.

Za zmínku stojí i brahmi, pupečník, shatavari, moringa, guduchipuškvorec nebo bazalka.

Benefity bylinných čajů

Není normální, abyste se ve vlastním těle cítili nekomfortně. Nadměrná únava, mravenčení, nadýmání a nechutenství, tepání v hlavě, ztuhlé svaly nebo zvýšený tlak a citlivá kůže. To jsou jen střípky toho, co může šálek čaje denně odbourat. Ajurvéda může mít ale mnohem silnější vliv. Výčet toho, kde pomáhá, je toho důkazem:

  • Pomerančová kůra podporuje chuť k jídlu.
  • Rooibos je silný antioxidant.
  • Hřebíček pročišťuje střeva.
  • Skořice napomáhá lepšímu trávení a hlubokému dýchání.
  • Heřmánek bojuje s kožními problémy a uvolňuje plíce. Jako bonus může zocelit imunitní systém, zlepšit náladu a udržet bystrou mysl. Kvalitnější spánek je jen třešinkou na dortu.
  • Fenykl podporuje játra, komfort během menopauzy, schopnost kojení a pohybu střev.
  • Černý pepř může mít vliv na pohlavní zdraví, kvalitu cév a hubnutí, kvalitu kůže a nervový systém.
  • Zázvor dohlíží na vitalitu a dostatek energie. Pod palcem mívá i kontrolu tělesné hmotnosti, podporu imunity, budování svalů a hladinu krevního cukru.
  • Jablko může bránit nadýmání a udržovat zdravou váhu.
  • Kardamon si toho na bedra bere dost – ledviny, plíce, střeva, močová soustava, cévní systém. A duševní pohoda, of course.
  • Nekorunovanou královnou všech bylin je kurkuma. V těle může pozitivně ovlivňovat mnoho procesů, od trávení, činnosti jater, krevního oběhu, dýchání a nervového systému po kvalitu kloubů a pokožky. To, že jde o silný antioxidant, který v těle většinou zoufale schází, je jen příjemný bonus.

Pár odborných řádků k vybraným účinkům ajurvédských čajů najdete v těchto studiích:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871155/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3930110/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8186000/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5976976/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8912584/

Čaj: každodenní rutina

Pokud jste na čaj zvyklí, nic se nemění, jen si naordinujete jinou bylinu. Denní doba je víceméně jedno. Někomu vyhovuje ráno pro příval energie a rychlejší probuzení, jiný potřebuje uzavřít den a naladit se na vlnu pohody. Ráno byste ale měli začít sklenicí studené vody, aby se aktivovaly orgány a osvěžila mysl. Krátce na to by mělo být na programu vylučování. Pravidelnost a prázdná a čistá střeva představují maximální prostor pro působení všech aspektů ajurvédy. Počínaje čaji.

TIP: Užíváte-li dva různé druhy čajů, pijte je s odstupem alespoň jedné hodiny.

Není čaj jako čaj

Pravděpodobně se sami sebe ptáte, jaký je rozdíl mezi klasickým čajem ze supermarketu a tím ajurvédským. Nezměrný. Neobsahují totiž kofein. Jsou vyváženou kombinací bylin, koření a ovoce. Jsou plné antioxidantů. Zahřejí, zavoní, zklidní a nastolí fyzickou a psychickou pohodu. Na těle i ve vaší hlavě. Není tedy na škodu připravit si ajurvédský čaj doma, v důvěrně známém prostředí a spojit ho s dalšími aspekty tohoto učení, jako je spánek, masáž, koupel, jóga nebo jídlo a ústní hygiena. Čaje můžete pít na denní bázi. Neexistují žádná omezení jako u kopřiv, máty, pelyňku nebo šalvěje. Jen pozor na to, že bylinné odvary nezahání žízeň. Fungují jako prostředek pro posílení zdraví. Máte-li sucho v ústech, napijte se čerstvé vody.

Směšně snadná příprava

Každý čaj vyžaduje jiný postup, do některých se přidává mléko, do jiných lžička cukru. V základu je ale proces velmi jednoduchý a časově nenáročný. Do čajového sítka dejte tři lžičky směsi a zalijte 400 mililitry vroucí vody. Nechte šest minut louhovat. Přelijte do skleničky a vypijte.

TIP: Chcete-li zintezivnit a urychlit účinky, čajovou směs nejprve pět minut povařte a až pak nechte louhovat. Účinky zesílí i menší lžička medu, ale ne všem tato kombinace vyhovuje.

Pozor, svítí červená

Ajurvéda je možná mírná, ale kontraindikace se mohou objevit. A to jak u dětí nebo těhotných a kojících žen, tak u pacientů s cukrovkou a hypertenzí. Komplikovaná může být i kombinace s konvenčními léky.

Ajurvédský čaj: parťák do života

Čaje pochopitelně nenahrazují jakoukoli léčbu a víra v ajurvédu nemůže konkurovat lékařským postupům. Na druhou stranu jde o nápomocnou berličku, díky které se vyrovnají funkce a procesy v těle a zesílí se fyzická a psychická pohoda. To je pro každého člověka nedocenitelná komodita. Z dlouhodobého hlediska se četné potíže utlumí a přirozené zdraví dostane úplně nový rozměr. Který čaj z naší nabídky si vyberete? Dřív nebo později se začnete v těle cítit komfortněji a to, co jste považovali za přídavek stárnutí nebo hektického života, odezní. To za šálek ajurvédského čaje stojí.

Můžete se kdykoliv odhlásit. Zpravodaj Vám zašleme 1x za 14 dní.
Přihlášení do akcí, novinek a zajímavostí souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Doprava zdarma od 1000 Kč | Sleva na první nákup »